Premier: wszyscy obywatele Zjednoczonej Europy zasługują na takie same szanse

Polska

- Europa bez egoizmów i Europa solidarna jest lepsza niż Europa dwóch prędkości. A Europa stawiająca na wartości rodzinne jest bezpieczniejsza i bardziej przyjazna niż Europa rewolucji i eksperymentów kulturowych - powiedział w orędziu premier Mateusz Morawiecki w 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Premier Morawiecki zaznaczył, że 15 lat temu "wykonaliśmy przełomowy krok w naszej historii", a "Polska na dobre włączyła się w projekt Zjednoczonej Europy Wolnych Narodów". - Przez tysiąc lat Europa dała światu to, co najcenniejsze: śmiałość myśli, chrześcijańskie miłosierdzie, współczesną naukę, powszechną edukację, technikę i technologię, a także demokrację, która tworzyła współczesne narody - powiedział.

 

"Stajemy się europejskim championem wzrostu gospodarczego"

 

Morawiecki zaznaczył, że "członkostwo Polski w Unii Europejskiej zostało osiągnięte ponad politycznymi podziałami, w interesie nas wszystkich, naszej wspólnoty".

 

- Należy się wdzięczność wszystkim tym, którzy wykonali wiele, żeby Polska mogła wejść do Unii Europejskiej. Kolejnym prezydentom i rządom prowadzącym zarówno negocjacje akcesyjne jak i przygotowującym nasz kraj do integracji – podkreślił.

 

Premier dodał, że Polska po przystąpieniu do UE nie zatrzymała się, "wręcz przeciwnie. Polska zmieniła się bardziej niż się tego spodziewaliśmy, a każdy Polak dołożył do tego swoją cegiełkę". - Wszyscy przez ten czas bardzo ciężko pracowaliśmy: dla nas, dla naszych rodzin, dla Polski. Po tych 15 latach mamy powody do dumy. Stajemy się europejskim championem wzrostu gospodarczego. Nasza gospodarka już dogania kraje, które były w Unii na wiele lat przed nami i które nie doświadczyły komunizmu - dodał.

 

"Najwyższy czas, aby wszyscy Polacy mogli osiągnąć europejski poziom życia"

 

- Bycie członkiem Unii Europejskiej nie oznacza jednak, że mamy przestać walczyć o nasze polskie interesy. Przez te 15 lat cały czas musieliśmy umacniać swoją pozycje. Czasem trzeba było iść na kompromisy, a w innych sytuacjach - trwać przy swoim. Na tym właśnie polega idea Wspólnoty Europejskiej - powiedział.

 

- Przed nami kolejne dekady w Zjednoczonej Europie. Najwyższy czas, aby wszyscy Polacy mogli osiągnąć europejski poziom życia. To powinien być wspólny cel wszystkich sił politycznych obecnych w polskim, ale także w europejskim parlamencie - dodał.

 

Morawiecki zaznaczył, że w orędziu z okazji 5. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej prezydent Lech Kaczyński wskazał dwie drogi do realizacji tego celu. - Pierwsza to zabieganie w strukturach unijnych o polskie interesy narodowe. Druga - to zabieganie o europejską solidarność w takich sprawach jak np. bezpieczeństwo energetyczne. Realizujemy te zadania z pełną determinacją. To kierunek, który przyjął nasz rząd – mówił.

 

"Skutecznie tworzymy nowe europejskie sojusze"

 

- Z moich licznych rozmów z przywódcami unijnych państw wynika, że polskie stanowisko jest coraz lepiej rozumiane w Europie. Skutecznie tworzymy nowe europejskie sojusze - szczególnie w ramach grupy V4 i Trójmorza. Znajdujemy poparcie dla strategicznych projektów, jak rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, czy gazociąg bałtycki – podkreślał premier.

 

Jak dodał, "poprzez inwestycje takie jak Via Carpatia i Via Baltica realnie tworzymy podstawy rozwoju i bezpieczeństwa naszej części kontynentu na długie lata. To także jest polski wkład w umacnianie integracji w Zjednoczoną Europę przyszłości".

 

"Europa bez egoizmów i Europa solidarna jest lepsza niż Europa dwóch prędkości"

 

Morawiecki przypomniał, że Unia Europejska powstała, "aby po drugiej wojnie światowej wprowadzić w Europie pokój, aby wszystkie narody ze sobą współpracowały i aby były sobie równe". - Wszyscy obywatele Zjednoczonej Europy zasługują na takie same szanse - dodał.

 

- Europa bez egoizmów i Europa solidarna jest lepsza niż Europa dwóch prędkości. A Europa stawiająca na wartości rodzinne jest bezpieczniejsza i bardziej przyjazna niż Europa rewolucji i eksperymentów kulturowych - dodał.

 

- W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonaliśmy trzech wielkich rzeczy: obaliliśmy komunizm, wstąpiliśmy do NATO i weszliśmy do Unii Europejskiej. Teraz razem walczmy o naszą przyszłość. Apeluję do wszystkich sił politycznych: spierajmy się, bo taka jest istota demokracji, ale nie podważajmy naszej pozycji w Europie, nie podważajmy polskiej racji stanu, naszego prawa do wolności i solidarności - mówił.

 

"Nie byłoby historii Europy bez polskich sukcesów i poświęceń"

 

- Cieszę się, ze możemy świętować tę 15. rocznicę w Warszawie z przywódcami państw, które wraz z Polską dołączyły wtedy do Wspólnoty. Razem będziemy walczyć o Unię, która chroni najsłabszych, wspiera kreatywność, pozwala na realizację marzeń i która gwarantuje wolność: wolność gospodarczą, wolność słowa, wolność od biedy i wykluczenia oraz wolność indywidualną - dodał.

 

- Szanowni państwo, cieszmy się z tego, że od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Bądźmy dumni, że od ponad 1000 lat jesteśmy Europejczykami. Nie byłoby historii Europy bez polskich sukcesów i poświęceń, ale przede wszystkim pracujmy nad tym, aby wspaniała idea, której celem był pokój i dobrobyt, była wspólną przyszłością Polski i całej Europy - zakończył orędzie premier. 

pgo/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie