Zmarł reżyser John Singleton, twórca "Chłopaków z sąsiedztwa"

Świat
Zmarł reżyser John Singleton, twórca "Chłopaków z sąsiedztwa"
PAP/EPA/NINA PROMMER

W wieku 51 lat zmarł w szpitalu w Los Angeles amerykański reżyser i producent filmowy John Singleton. "John odszedł w spokoju, w otoczeniu rodziny i przyjaciół" - poinformowała w poniedziałek po południu czasu lokalnego rzeczniczka rodziny Shannon Barr.

17 kwietnia Singleton doznał rozległego udaru, po którym zapadł w śpiączkę. W poniedziałek rodzina reżysera podjęła - jak powiedziała Barr - "bolesną decyzję" o odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie.

 

John Singleton zadebiutował filmem "Chłopaki z sąsiedztwa" ("Boyz N The Hood"), mrocznym obrazem o gangach i przemocy w Los Angeles, który w roku 1992 roku przyniósł mu dwie nominacje do Oscarów - za reżyserię i scenariusz oryginalny. Był on pierwszym Afroamerykaninem nominowanym do tej prestiżowej nagrody. Jednocześnie był też najmłodszym twórcą nominowanym do Oscara za reżyserię.

 

W jego dorobku znajdują się jeszcze takie filmy jak" "Shaft", "Czterej bracia" czy "Za szybcy, za wściekli". Singleton był także twórcą seriali telewizyjnych, m.in. "Snowfall".

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze