Prezydent w orędziu: wzbudzanie niepokoju co do naszej obecności w UE - wbrew interesowi Polski

Polska

- 15 lat temu Polacy podjęli historyczną decyzję gwarantującą nasze członkostwo w UE; każdy, kto próbuje dziś wzbudzić niepokój, co do naszej obecności w Unii, postępuje wbrew interesowi Polski - powiedział we wtorek w telewizyjnym orędziu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który wygłosił telewizyjne orędzie w przeddzień 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podkreślił, że w wyniku akcesji Polska, po latach izolacji za żelazną kurtyną, jest dziś "częścią wielkiej europejskiej wspólnoty".

 

- Bierzemy odpowiedzialność za jej kształt i jej przyszłość - oświadczył Duda.

 

Jak zaznaczył, Polacy dostrzegają wyzwania, które stoją przed unijną wspólnotą, choć często różnią się między sobą w ich ocenie.

 

"Efekt wspólnych działań wielu osób"

 

- W jednej sprawie jesteśmy zgodni: Europa to my, Unia Europejska to my. Podjęliśmy historyczną decyzję gwarantującą nasze członkostwo w Unii. Każdy, kto próbuje dziś wzbudzić niepokój, co do naszej obecności w Unii Europejskiej, postępuje wbrew interesowi Polski - dodał prezydent.

 

Wyraził zarazem przekonanie, że "idea budowy Europy silnej, bezpiecznej i sprawiedliwej, wznoszonej na fundamencie wspólnej tożsamości, przetrwa współczesną próbę czasu i pozostanie dla naszej ojczyzny źródłem pomyślności". - Tego życzę Polsce, Europie i nam wszystkim - oświadczył Duda.

 

Duda podkreślił, że wejście Polski do Unii było wynikiem "decyzji podjętej przez naród w referendum" i efektem "wspólnych starań wielu osób, które - działając ponad politycznymi podziałami - uznały, że taka właśnie jest polska racja stanu".

 

"Dało Polakom nowe możliwości"

 

Jak ocenił, członkostwo w UE "zmieniło wiele dziedzin naszego życia", stając się dla Polaków wyzwaniem, ale i przynosząc im "liczne korzyści".

 

- Otwarcie granic dało Polakom nowe możliwości. Wiele polskich firm odniosło sukces w Europie, a Polska zmieniła się dzięki dobrze wykorzystanym środkom unijnym - mówił prezydent.

 

Zastrzegł jednocześnie, że osiągnięć tych nie byłoby, "gdyby nie wspólny wysiłek i ciężka praca milionów Polaków".

 

- Otwarcie granic nie było zapowiedzią łatwego życia, wspólny rynek nie oznaczał zniesienia konkurencji, a unijne pieniądze same niczego nie zdziałały. To my dobrze wykorzystaliśmy swoją szansę. Dlatego chcę z całą mocą podkreślić, że sukces piętnastu lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej to wielki sukces nas wszystkich - podkreślił Duda.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie