Prezydent Duda odebrał dwóm osobom odznaczenia państwowe. Powodem ich czyny "niegodne"

Polska
Prezydent Duda odebrał dwóm osobom odznaczenia państwowe. Powodem ich czyny "niegodne"
Prezydent.pl

- Obie te osoby dopuściły się czynów, wskutek których stały się niegodne tych odznaczeń. Były to czyny rażące - wyjaśnił "Rzeczpospolitej" minister Andrzej Dera powody, dla których prezydent Andrzej Duda odebrał odznaczenia dwóm osobom: Tomaszowi M. i Tomaszowi L. To pierwszy taki przypadek w czasie prezydentury Dudy.

Tomasz M. został odznaczony srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę w lipcu 2016 roku, na prośbę Kopalni Turów. We wrześniu kopalnia poinformowała jednak Dolnośląski Urząd Wojewódzki, że mężczyzna dopuścił się "ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych". Został za to skazany prawomocnym wyrokiem. W związku z tym urząd zwrócił się do prezydenta z prośbą o odebranie odznaczenia.

 

Natomiast Tomasz L. to natomiast adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, który na wniosek wicepremiera Jarosława Gowina w maju 2017 roku otrzymał Brązowy Krzyż zasługi odznaczenie "za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki" . W grudniu tego samego roku komisja dyscyplinarna uczelni uznała, że złamał on prawo autorskie - w swoim artykule o rachunkowości opublikowanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu dopuścił się plagiatu: skopiował znaczną część pracy innego nauczyciela akademickiego.

 

Postanowienia o odebraniu odznaczeń opublikowano w Monitorze Polskim 2 kwietnia, bez uzasadnienia.

 

Prezydent może odebrać odznaczenie lub order w dwóch przypadkach: kiedy odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się go niegodny, oraz kiedy nadanie orderu lub odznaczenia nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd (art. 36 ust. 2 ustawy o orderach i odznaczeniach). Decyzja prezydenta o pozbawieniu orderu lub odznaczenia wymaga kontrasygnaty premiera.

 

 

jm/dro/ Rp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie