Maturzyści bez klasyfikacji. Zobacz, gdzie dyrektorzy skorzystali z nowych przepisów

Polska
Maturzyści bez klasyfikacji. Zobacz, gdzie dyrektorzy skorzystali z nowych przepisów
Polsat news/Zdj. ilustracyjne

Maturzyści powinni zakończyć rok szkolny 26 kwietnia, ale ze względu na strajk nauczycieli w wielu szkołach nie odbyły się rady pedagogiczne, a uczniowie nie uzyskali klasyfikacji niezbędnej do podejścia do egzaminu. Na mocy nowelizacji ustaw oświatowych, klasyfikację i promocję w niektórych szkołach przeprowadzali dyrektorzy lub wyznaczeni nauczyciele. Mają czas do wtorku.

W 194 szkołach o klasyfikacji uczniów rozstrzygnął dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego nauczyciel. Oznacza to, że nowelizacja ustawy objęła 15 364 uczniów - dowiedział się portal wPolityce.pl w źródłach rządowych.

 

Łącznie do klasyfikacji uczniów zobowiązanych było 5083 placówek, a liczba uczniów sklasyfikowanych przez rady pedagogiczne wyniosła 289 478 uczniów.

 

W Warszawie kuratorium sprawdza dyrektora

 

W szkołach na Mazowszu przeprowadzono klasyfikację uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników. W jednej z placówek prowadzone są czynności sprawdzające działania dyrektora w tym zakresie - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki.

 

Kulmatycki zaznaczył, że w jednej ze stołecznych szkół kuratorium prowadzi czynności wyjaśniające dotyczące kwalifikacji.

 

- Badamy, czy dyrektor jednej ze szkół wykonał wszystkie czynności, które nakłada na niego prawo - powiedział. Podkreślił, że w tym przypadku - do czasu zakończenia kontroli - nie można mówić, że nie przeprowadzono w niej kwalifikacji. Nie wyjaśnił szczegółów.


"Uczniowie mogą być spokojni"

 

- Według naszych danych do piątku rady na Dolnym Śląsku sklasyfikowały maturzystów w 314 z 354 szkół. W pozostałych 40 szkołach klasyfikacji dokonają dyrektorzy. W wielu szkołach już się to odbywa w poniedziałek, ale dyrektorzy mają jeszcze czas do wtorku - powiedział dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.


W klasach maturalnych w woj. śląskim w liceach ogólnokształcących i technikach uczyło się ponad 33 tys. uczniów. Problem niepodjęcia uchwały przez radę pedagogiczną dotyczy 1840 uczniów.

 

- Ci uczniowie również mogą być spokojni: dyrektorzy 21 szkół już podjęli dzisiaj rozstrzygnięcia w sprawie klasyfikacji, w jednym przypadku stanie się to jutro - powiedziała w poniedziałek Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach.

 

Uchwał nie podjęły rady pedagogiczne w 5 szkołach w Gliwicach, 4 w Zabrzu i Tarnowskich Górach, 2 w Tychach, Jaworznie i Rybniku oraz po jednej w Żorach, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej.

 

"Klasyfikacja musi się odbyć dziś, najpóźniej jutro"

 

- Rady klasyfikacyjne uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników nie odbyły się jeszcze w 17 z 507 szkół w woj. wielkopolskim. Dyrektorzy tych placówek skorzystają dziś z nowelizacji ustawy, czyli sami dokonają klasyfikacji uczniów - powiedziała Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

 

Dodała, że "klasyfikacja uczniów koniecznie musi zostać przeprowadzona dziś, najpóźniej jutro, aby uczniowie mogli zakończyć szkołę i przystąpić do egzaminu maturalnego 6 maja".

 

Na Podkarpaciu są 294 szkoły, gdzie uczniowie będą zdawać egzamin maturalny. Ostatnie rady kwalifikacyjne odbyły się w piątek rano w trzech szkołach w Przemyślu.

 

Do matury w woj. podkarpackim w tym roku przystąpi ponad 21 tys. osób. Spośród nich egzamin dojrzałości po raz pierwszy będzie zdawało przeszło 17 tys. uczniów. Z kolei ponad 4 tys. uczniów będzie zdawało go po raz kolejny. Są to osoby, które m.in. chcą poprawić swoje wyniki.

 

20 szkół w Warmińsko-Mazurskiem, 26 w Łódzkiem

 

W 20 szkołach ponadgimnazjalnych na Warmii i Mazurach do godz. 15.30 w miniony piątek nie przeprowadzono klasyfikacji uczniów ostatnich klas decyzjami rad pedagogicznych.

 

Wśród nich najwięcej jest szkół z Elbląga, pojedyncze z Olsztyna, Ełku i innych miejscowości. Jak poinformowała dyrektor Wydziału kształcenia, Wychowania i Opieki w warmińsko-mazurskim kuratorium Małgorzata Hochleitner, w szkołach tych klasyfikacja nastąpi na podstawie znowelizowanych przepisów.

 

W woj. łódzkim na 425 szkół ponadgimnazjalnych, gdzie powinien być przeprowadzony egzamin maturalny, rady klasyfikacyjne odbyły się w 399 placówkach. W pozostałych 26 szkołach kompetencje rad przejął dyrektor.

 

W woj. kujawsko-pomorskim szkoły bez ocen końcowych

 

- Rady kwalifikacyjne w przewidzianym prawem terminie nie odbyły się w 20 z 240 szkół w województwie kujawsko-pomorskim. Najwięcej rad nie odbyło się w Bydgoszczy, bo aż w 12 z 32 liceów i techników, w 11 placówkach samorządu miasta i dwóch samorządu województwa - powiedział kurator oświaty Marek Gralik.

 

Kurator podkreślił, że w pozostałych dużych miastach regionu - w Toruniu, Włocławku i Grudziądzu rady kwalifikacyjne odbyły się we wszystkich szkołach, a w Inowrocławiu rady nie zwołano w jednej szkole. Zaznaczył też, że w regionie są nawet szkoły, w których do piątku nie wystawiono ocen końcowych.

 

Dwie szkoły z Kluczborka nie przysłały do opolskiego kuratorium oświaty informacji o przeprowadzonej klasyfikacji maturzystów. Jak podał kurator Michał Siek, klasyfikacje miały się w tych szkołach odbyć w poniedziałek po południu.

 

Do 26 kwietnia rady klasyfikacyjne nie odbyły się w ośmiu szkołach w woj. zachodniopomorskim. W poniedziałek przeprowadzono je jednak na podstawie nowych przepisów.

 

- W 142 szkołach ponadgimnazjalnych w woj. lubuskim odbyły się rady pedagogiczne, a w 21 rozstrzygnięcia dokonał dyrektor szkoły, czyli klasyfikacja maturzystów została przeprowadzona na mocy nowych przepisów - powiedziała lubuski kurator oświaty Ewa Rawa. W woj. lubuskim maturę będzie zdawać około 7,5 tys. uczniów.

 

19 dni strajku

 

Rady pedagogiczne podejmują decyzje o klasyfikacji i promocji uczniów. Oceny zatwierdzone przez radę pedagogiczną umieszczane są na świadectwach szkolnych, w tym na świadectwach ukończenia szkoły. Otrzymanie świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej jest warunkiem dopuszczenia do matury. Po 26 kwietnia nie ma możliwości zwołania rady.


W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną dzień wcześniej przez Sejm nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawie oświatowym. Nowela przewiduje, że jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

 

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Trwający 19 dni strajk nauczycieli został zawieszony w sobotę o godz. 6.00, zgodnie z decyzją organizatorów - Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

 

[ZOBACZ TEŻ] Po trzech tygodniach przerwy spowodowanej strajkiem nauczycieli, uczniowie wrócili do szkół. Zobacz materiał "Wydarzeń":

 

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie