Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

Świat
Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich
PAP/Darek Delmanowicz

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później, niż u katolików. Życzenia z tej okazji złożyli m.in. premier, prezydent i papież.

Ponieważ data Wielkanocy w Kościele zachodnim i wschodnim wyliczana jest nieco inaczej, święto w tym samym terminie przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. dwa lata temu. Przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach i protestantach.

 

Nad ranem w niedzielę w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne jutrznie paschalne i liturgie, rozpoczynające się o północy. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przewodniczył takim uroczystościom w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

 

Św. Ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

 

Przed rozpoczęciem jutrzni najpierw do tej katedry, a stamtąd do wielu prawosławnych parafii w całym kraju dotarł Św. Ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, po raz dziesiąty przywieziony do kraju przez delegację polskiej Cerkwi. Przewodniczył jej biskup hajnowski Paweł. Przyjmując ogień metropolita Sawa mówił, że jest on "darem zmartwychwstałego Chrystusa" dla Cerkwi w Polsce.

 

Sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) w wielkanocnym orędziu skierowanym do wiernych i duchowieństwa pisze m.in. o lekceważeniu duchowych wartości. "W czasach współczesnych wszechświat i ludzkość coraz częściej doświadczają wypróbowania i trudności. Siły mroku nie ustają w walce z Bogiem i ewangeliczną nauką. Pleni się obojętność i lekceważenie duchowych wartości, które od wieków stanowiły podstawę prawosławnego światopoglądu i podejścia do życia" - napisali hierarchowie.

 

Podkreślili, że "dochodzi do podziałów między narodami, które sprzyjają wzajemnej nienawiści wśród ludzi".

 

"Z tego też powodu traci się pewność siebie i wobec własnych działań, a jednocześnie działania Opatrzności Bożej wobec świata i nas. Taka jest realność naszych czasów" - napisali w liście prawosławni arcybiskupi i biskupi.

 

Ścisły post

 

Wielkanoc świętują w niedzielę również wierni innych obrządków wschodnich, np. grekokatolicy z Podkarpacia. Główne nabożeństwo rezurekcyjne w greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej odbyło się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

W liście pasterskim biskupi greckokatoliccy w Polsce napisali m.in., że wierni swoim życiem i postępowaniem powinni pomagać tym, którzy "szukają sensu swojego życia w Kościele". "Niech nikomu z nas nie braknie odwagi w przekazywaniu świadectwa Zmartwychwstałego! Niech mądrość z wysokości nauczy nas, jak przyprowadzać do Niego tych, którzy jeszcze Go nie spotkali" - podkreślili hierarchowie.

Na Podkarpaciu grekokatolicy uczestniczyli w nabożeństwach wielkanocnych m.in. w Komańczy, Mokrem i Zyndranowej.

 

- Modlono się o pokój i wzajemne zrozumienie - powiedział ks. Andrzej Żuraw, dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy.

Niedzielne śniadanie wielkanocne, to u wielu wiernych pierwszy obfity posiłek po tygodniu bardzo ścisłego postu, a dla niektórych - nawet po miesiącu bez spożywania mięsa. W niektórych rodzinach śniadanie rozpoczyna się bardzo wcześnie rano, od razu po powrocie z nocnych uroczystości w cerkwiach.

 

W Białymstoku tradycyjnie organizowane są dwa śniadania wielkanocne przygotowywane przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" i Bractwo Cerkiewne św. Mikołaja, z myślą o osobach potrzebujących: samotnych, rodzinach w trudnej sytuacji materialnej i bezdomnych.

 

Dokładna liczba osób prawosławnych w naszym kraju nie jest znana. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie Cerkwi uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną.

 

Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ok. 50 tys.

 

Życzenia od prezydenta

 

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia wielkanocne duchownym i wiernym wszystkich Kościołów wschodnich. Niech wielkanocny triumf życia nad śmiercią oraz ofiarnej miłości nad niezgodą i podziałami stale motywuje nas do współdziałania - napisał prezydent w liście.

 

 

"Przyjmijcie Państwo najserdeczniejsze życzenia błogosławionych, radosnych i pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech ten wyjątkowy czas celebracji chrześcijańskiej wiary i nadziei napełni Państwa serca radością; niech przyniesie Państwu odrodzenie sił ducha i ciała oraz umocnienie więzów, które łączą Państwa we wspólnotę wiary, we wspólnoty rodzinne oraz w rodzinę rodzin, którą jest nasz naród" - czytamy w liście opublikowanym w niedzielę na stronie Kancelarii Prezydenta.

 

Prezydent wyraził nadzieję, że szczególnie w świątecznych dniach "przeżywanie prawd, tradycji i symboli, na których od wieków opiera się tożsamość i pomyślność naszej Ojczyzny", będzie dla duchownych i wiernych Kościoła prawosławnego oraz innych Kościołów wschodnich pokrzepieniem i oparciem.

 

"Niech wielkanocny triumf życia nad śmiercią oraz ofiarnej miłości nad niezgodą i podziałami stale motywuje nas do współdziałania na rzecz sprawiedliwości i pokoju w Polsce, w Europie i na całym świecie" - podkreślił.

 

"Wszystkim Grekokatolikom, wyznawcom Prawosławia i członkom innych Kościołów wschodnich życzę radosnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Niech to będzie dla Was czas spędzony z najbliższymi, w rodzinnej atmosferze. Chrystos Woskres!" - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 

 

- Naszym braciom i siostrom z Kościołów wschodnich, którzy dzisiaj, według kalendarza juliańskiego, obchodzą Wielkanoc składam serdeczne życzenia. Niech zmartwychwstały Pan obdarzy ich radością i pokojem! Także owacje dla wszystkich katolików obrządków wschodnich oraz wiernych Kościołów prawosławnych! Na koniec dziękuję wszystkim, którzy przysłali mi w tym okresie życzenia wielkanocne. Odwzajemniam je z całego serca, modląc się o dobro dla każdego i dla każdej rodziny - powiedział podczas popołudniowej modlitwie "Regina Caeli" papież Franciszek.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie