Tatrzański Park Narodowy przed majówką ostrzega turystów: "Nie wchodzić na lód na Morskim Oku"

Polska
Tatrzański Park Narodowy przed majówką ostrzega turystów: "Nie wchodzić na lód na Morskim Oku"
TOPR

Przed pękającym lodem na tatrzańskich stawach przestrzegają turystów pracownicy parku narodowego i ratownicy TOPR. Lód na powierzchni Morskiego Oka ma obecnie grubość około 10 centymetrów i pokrył się siecią pęknięć. W niektórych miejscach pokrywa może być jeszcze cieńsza. Wędrowanie po powierzchni stawu zagraża wypadkiem. "Apelujemy o rozsądek!" - pisze Tatrzański Park Narodowy w ostrzeżeniu.

"Jest coraz cieplej, lód pokrywający tatrzańskie jeziora jest coraz cieńszy i zaczyna pękać. Jego aktualna grubość na Morskim Oku to ok. 10–15 cm. Turysto, wchodzenie na taflę grozi niebezpieczeństwem❗️ Apelujemy o rozsądek" - napisał Tatrzański Park Narodowy na swoim facebookowym profilu.

 

Apel powtórzyło także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

 

Rozmarzanie lodu na jeziorach górskich nasiliło się, gdy w nocy ze środy na czwartek w Tatrach zaczął wiać halny co spowodowało gwałtowny wzrost temperatury. Na Kasprowym Wierchu wiatr osiągał w porywach prędkość do 100 km na godzinę. W Morskim Oku temperatura w niedzielę wynosiła 5 stopni Celsjusza, mimo, że synoptycy prognozowali nawet 18 stopni. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich był 1 stopień. W Zakopanem było 7 stopni. Miejscami padał przelotny deszcz lub deszcz ze śniegiem. W kolejnych dniach temperatura w górach będzie rosnąć.

 

W warunkach zimowych tatrzańskie jeziora skuwa gruba warstwa lodu. Wówczas wydeptywana jest ścieżka np. przez środek Morskiego Oka.

 

Wideo - prognoza pogody na niedzielę 28 kwietnia:

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie