Morawiecki: dynamika formatu V4-Japonia ciągle rośnie

Polska
Morawiecki: dynamika formatu V4-Japonia ciągle rośnie
PAP/Leszek Szymański

- Dynamika formatu V4-Japonia ciągle rośnie; rośnie też nasz apetyt na handel i wzajemne inwestycje - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Bratysławie podczas III szczytu szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Japonii. W spotkaniu poza Morawieckim udział wzięli premierzy: Słowacji Peter Pellegrini, Czech Andrej Babisz, Japonii Shinzo Abe oraz wicepremier Węgier Mihaly Varga.

Podczas wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu wskazywał, iż widzi "rosnącą dynamikę formatu V4-Japonia". - Rosnący apetyt, jeśli chodzi o handel, wzajemne inwestycje; w tym kontekście z zadowoleniem przyjęliśmy umowę o partnerstwie gospodarczym, która weszła w życie kilka miesięcy temu - mówił Morawiecki.

 

Po pełnym wdrożeniu umowy Japonia zniesie cła na 97 proc. towarów importowanych z UE. Umowa znosi również szereg istniejących od dawna barier pozataryfowych, na przykład poprzez zatwierdzenie międzynarodowych norm dotyczących samochodów. Usunie ona także bariery dla najważniejszych unijnych eksporterów żywności i napojów, umożliwiając im dotarcie do 127 mln japońskich konsumentów, a także zwiększy możliwości eksportowe w wielu innych sektorach.

 

Planowane misje gospodarcze w Japonii i Polsce

 

Morawiecki zwracał w czwartek też uwagę na dużą liczbę japońskich inwestycji w regionie środkowej Europy, ale - jak zaznaczył - nie tak łatwo jest europejskim firmom wejść na japoński czy ogólnie azjatyckie rynki. Zapowiedział przy tym, że planowane są misje gospodarcze w Japonii oraz Polsce.

 

Szef polskiego rządu wskazywał też na rosnące znaczenie krajów Europy Środkowej w architekturze UE. Jak dodał, podczas spotkania poruszono temat wielu istotnych aspektów funkcjonowania UE w tym w kontekście handlu globalnego.

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie