Szczyt V4 w Bratysławie z udziałem Japonii

Świat

Trzeci szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Japonii rozpoczął się w czwartek rano na Zamku Bratysławskim. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Politycy mają dyskutować m.in. na temat pogłębienia współpracy.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański zwrócił uwagę, że Japonia jest od ok. 10 lat jednym z najważniejszych partnerów strategicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, co w przypadku Polski przekłada się na inwestycje rzędu 887 mln dol. rocznie, generujące ok. 40 tys. miejsc pracy i obroty handlowe w wysokości 4,8 mld dol. w 2018 roku.

 

- Czwartkowy szczyt będzie dobrą okazją do przedyskutowania regionalnych i globalnych wyzwań, takich jak sytuacja bezpieczeństwa w Azji Wschodniej czy aktualne wydarzenia związane z brexitem oraz procesem reformy instytucjonalnej Unii Europejskiej. Jednocześnie mamy nadzieję na aktywizację pragmatycznej współpracy, m.in. w zakresie rozpoczętego w 2014 r. wspólnego programu finansowania badań i rozwoju V4 plus Japonia - co będzie ważnym punktem agendy tego spotkania - mówił Szymański.

 

W czwartkowym spotkaniu poza Morawieckim udział biorą premierzy: Słowacji - Peter Pellegrini, Czech - Andrej Babisz, Japonii - Shinzo Abe oraz wicepremier Węgier Zsolt Semjen.

 

Współpraca w formacie V4-Japonia została nawiązana w 2003 r., natomiast 16 czerwca 2013 r. w Warszawie, w trakcie polskiej prezydencji w Grupie, odbyło się pierwsze spotkanie na szczeblu premierów. Drugi szczyt miał miejsce na marginesie szczytu Azja-Europa (ASEM) w październiku 2018 r. w Brukseli.

 

Premier Japonii na początku tygodnia rozpoczął podróż, w trakcie której odwiedzić ma kilka krajów europejskich (dotychczas odwiedził Francję i Włochy), Stany Zjednoczone oraz Kanadę w ramach przygotowań do czerwcowego szczytu G20 w japońskiej Osace.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie