Elektryczne hulajnogi zagrażają pieszym na chodnikach. Ministerstwo chce zmienić zasady korzystania

Polska
Elektryczne hulajnogi zagrażają pieszym na chodnikach. Ministerstwo chce zmienić zasady korzystania
Wikimedia Commons/Cybularny

Ministerstwo Infrastruktury chce uregulować zasady korzystania z dróg publicznych przez osoby poruszające się elektrycznymi hulajnogami - poinformował w czwartek rzecznik resortu Szymon Huptyś. Dodał, że gotowy projekt noweli ma pojawić się w drugim kwartale tego roku. W środę w Warszawie 14-latek na elektrycznej hulajnodze potrącił pieszą, która została ranna, ale to ona została ukarana mandatem.

- Ze względu na rosnącą popularność oraz dostępność urządzeń transportu osobistego z napędem elektrycznym oraz ich udział w ruchu drogowym, a także ze względu na to, że korzystanie z tych urządzeń budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem, regulacje dotyczące wskazanych wyżej urządzeń będą przedmiotem odrębnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - powiedział rzecznik resortu.

 

Rzecznik dodał, że aktualnie prowadzone są w tym zakresie prace analityczne, niezbędne do zainicjowania działań legislacyjnych, i że resort planuje przedstawić gotowy projekt w II kwartale 2019 roku.

 

Jak podkreślił Szymon Huptyś, Ministerstwo Infrastruktury dostrzega potrzebę uregulowania zasad korzystania z dróg publicznych przez osoby poruszające się przy użyciu urządzeń transportu osobistego, oraz wymagań dla tych urządzeń.

 

- Będziemy dążyć do wypracowania optymalnego rozwiązania prawnego, pozwalającego na korzystanie z (...) (np. elektrycznych hulajnóg - red.), przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych - wyjaśnił.

 

W minioną środę w Warszawie 14-latek jadący na hulajnodze elektrycznej po chodniku potrącił stojącą tam 49-letnią kobietę. Poszkodowana - choć z rozciętą głową trafiła do szpitala - została ukarana mandatem. Według stołecznej policji, podstawą ukarania były przepisy o ruchu drogowym, bo stojąca kobieta "zmieniła pozycję".

 

Do zdarzenia doszło ok. godz. 16, gdy kobieta stała na chodniku na ul. Krakowskie Przedmieściu (na wysokości numeru 15, w okolicach Pałacu Prezydenckiego). Tym samym chodnikiem jechało trzech 14-latków na hulajnogach elektrycznych. Jeden z nich wpadł na pieszą.

 

dk/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie