Matką dziecka jest surogatka, a nie kobieta, dla której je urodzono - uznał niemiecki Trybunał

Świat
Matką dziecka jest surogatka, a nie kobieta, dla której je urodzono - uznał niemiecki Trybunał
Pixabay/tasha
Zdjęcie ilustracyjne

Niemka, która skorzystała z usługi matki zastępczej, nie może zostać uznana za matkę dziecka. Może je najwyżej adoptować - uznał we wtorek Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe.

Sprawa dotyczyła dziecka poczętego z komórki jajowej Niemki i nasienia jej męża, ale urodzonego przez matkę zastępczą, Ukrainkę. Dziecko przyszło na świat pod koniec 2015 roku w Kijowie.

 

Jak informuje "Deutsche Welle", ukraińscy urzędnicy wystawiając akt urodzenia zarejestrowali niemiecką parę jako rodziców. Jednak urząd stanu cywilnego w Nadrenii Północnej-Westfalii nie uznał takiego stanu rzeczy i jako matkę dziecka uznał Ukrainkę.

 

Sprawa trafiła przed Trybunał w Karlsruhe. Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem sądu, Niemka nie może zarejestrować w urzędzie dziecka jako swoje, ponieważ zgodnie z prawem matką jest ta kobieta, która dziecko urodziła - w tym przypadku ukraińska surogatka. Poza tym - podkreśla "DW" - rodzicielstwo zastępcze jest w Niemczech zabronione.

 

Sąd potwierdził jednocześnie, że Niemka może adoptować urodzone przez surogatkę dziecko.

 

Trybunał uznał ponadto, że niemiecki urząd stanu cywilnego nie jest związany postanowieniem zagranicznego urzędu. W sprawie zastosowano niemieckie przepisy, bo dziecko po urodzeniu zabrane zostało do Niemiec.

zdr/dro/ Deutsche Welle
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie