Dworczyk: chcemy, żeby w czwartek została uchwalona nowela prawa oświatowego dot. matur

Polska

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałków: Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi pozwalającemu maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego; mamy nadzieję, że w czwartek zmiany zostaną uchwalone - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

 

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

 

 

"Prawo powinno zostać uchwalone jak najszybciej"

 

Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałka Sejmu i marszałka Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi nowelizacji prawa oświatowego. - Matury są za kilka dni, dlatego prawo powinno zostać uchwalone jak najszybciej - podkreślił.

 

- Chcielibyśmy, żeby proces legislacyjny został przeprowadzony w dniu jutrzejszym - powiedział Dworczyk. - Dla nas, polityków PiS, najważniejsze w systemie oświaty jest dobro ucznia, dlatego wierzę, że parlament przychyli się do propozycji premiera Mateusza Morawieckiego i w dniu jutrzejszym zmiany w prawie pozwalające maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego zostaną uchwalone - podkreślił.

 

Jak dodał, premier na bieżąco współpracuje z marszałkami obu izb, jest również w kontakcie z prezydentem, któremu - jak przekonywał - na sercu leżą sprawy uczniów.

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany, czy zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Senatu w tej sprawie, zapewnił, że tak. - Oczywiście, że Senat będzie gotowy do pilnych prac ws. tej ustawy - zadeklarował. Marszałek Senatu zastrzegł jednocześnie, że nie wie, czy dodatkowe posiedzenie odbędzie się w czwartek, czy w piątek.

 

"Nie ma jeszcze decyzji"

 

Nie ma jeszcze decyzji, kiedy Sejm zajmie się rządowym projektem noweli prawa oświatowego dot. matur; decyzja w tej sprawie zapadnie, kiedy projekt wpłynie do Sejmu i zapoznamy się z jego uzasadnieniem - powiedziała w środę wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

 

Mazurek w środę na konferencji prasowej w Sejmie podkreśliła, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. - Będziemy o tym mówić wtedy, kiedy taki projekt wpłynie do Sejmu (...) i zapoznamy się z jego uzasadnieniem - dodała. Wskazała, że treść zmian nie jest jej znana.

- My zrobimy wszystko zgodnie z procedurami, żeby ten projekt przeprocedować - oświadczyła wicemarszałek Sejmu.

 

Podkreśliła jednocześnie, że - w jej ocenie - "każdy sposób, który doprowadzi do tego, że maturzyści spokojnie przejdą przez maturę i ją zdadzą" jest dobry. - Rząd powinien zrobić wszystko, żeby maturzyści mogli do egzaminów podejść i je zdać - podkreśliła Mazurek.

 

Wyraziła też przekonanie, że wszyscy - łącznie z szefem ZNP Sławomirem Broniarzem - powinni zaapelować do nauczycieli, aby dali maturzystom możliwość podejścia do matur. - Oni absolutnie nie powinni być używani, jako osoby, który są przedmiotem sporu między stroną związkową a rządem - przekonywała wicemarszałek Sejmu.

 

"Punkt zmieniający prawo"

 

Z kolei szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk na antenie Polsat News powiedział, że "premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przeprowadzeniu zmian legislacyjnych, które spowodują i zagwarantują, że każdy maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu dojrzałości".

 

Dodał, że Morawiecki "przedstawi te zmiany legislacyjne o godzinie 15 na posiedzeniu rządu, które zostanie poszerzone o pierwszy punkt, punkt zmieniający prawo".  - Jednocześnie premier zwrócił się do Marszałka Sejmu i Senatu o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej tym zmianom ustawowym. Pan Marszałek zwołał specjalne posiedzenie Senatu więc mamy nadzieję, że jutro cały proces legislacyjny przebiegnie bez przeszkód - powiedział Dworczyk. 

 

Dzisiaj o godzinie 19:15 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk będzie gościem "Wydarzeń i Opinii" w Polsat News. Transmisja programu również na stronie polsatnews.pl.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie