Biedroń proponuje Kaczyńskiemu i Schetynie debatę. PiS i PO odrzuca zaproszenie

Polska

Lider Wiosny Robert Biedroń zaproponował szefom PiS i PO: Jarosławowi Kaczyńskiemu i Grzegorzowi Schetynie, odbycie debaty 3 maja o przyszłości Polski i Europy. - Czas, byście w końcu powiedzieli wszystkim, jaką macie wizję polskiej edukacji, służby zdrowia czy systemu emerytalnego - dodał.

- Chciałbym wezwać panów, panie Kaczyński, panie Schetyna, porozmawiajmy o Polsce, porozmawiajmy o Europie. Zapraszam was z tego miejsca, tutaj pod budynkiem Sejmu, który stał się symbolem waszych kłótni do wielkiej debaty. Porozmawiajmy we trójkę, 3 maja wieczorem, przed kamerami, przed zwykłymi ludźmi, Polkami i Polakami, o przyszłości Polski i Europy, porozmawiajmy o tym, w jakim kierunku nasza ojczyzna ma się rozwijać" - zaapelował Biedroń w środę na konferencji prasowej przed Sejmem.

 

- Porównajmy nasze wizje. Jaką wizję ma PO i Grzegorz Schetyna, jaką wizję ma Jarosław Kaczyński i PiS, jaką wizję ma Robert Biedroń i Wiosna. Porównajmy te wizje. Zacznijmy w końcu spierać się o nasze postulaty, o nasz program, o to, jak sprawić, żeby Polkom i Polakom w końcu żyło się bardziej szczęśliwie i lepiej - dodał lider Wiosny.

 

"Realne problemy ludzi"

 

Polityk ocenił, że rachunek 14 lat rządów PO i PiS, to "długi bilans kłótni i jeszcze dłuższa lista niezałatwionych spraw", jednak - jak przekonywał - kłótnia to "nie to samo, co dialog i czysta dyskusja".

 

Biedroń zaapelował do Kaczyńskiego i Schetyny o "przerwanie jałowych sporów" i zajęcie się rozwiązywaniem "realnych problemów realnych ludzi".

 

Według niego, ani obecny, ani poprzedni rząd nie rozwiązał problemów z jakimi borykają się np. nauczyciele. Jak zauważył, niepełnosprawni i ich opiekunowie "przygotowują się do kolejnych protestów". W ocenie lidera Wiosny, liderzy największych partii "zastanawiają się nad losem tych grup tylko wtedy, gdy są w opozycji".

 

- Czas z tym skończyć, czas przejść do rozwiązywania realnych problemów, czas, byście w końcu powiedzieli wszystkim, jaką macie wizję: wizję polskiej edukacji, służby zdrowia czy systemu emerytalnego. Wiem, że przez 14 lat nie starczyło wam na to czasu, ale przyszedł ten czas, bo przed nami ważne wybory - wybory do PE, a później wybory do polskiego parlamentu, które zdefiniują tak naprawdę naszą "mapę drogową", zdefiniują to, w jakim kierunku Polska będzie zmierzała - mówił Biedroń.

 

Poinformował jednocześnie, że uruchomiony zostaje zegar, który będzie odliczał czas do zaproponowanego przez niego terminu debaty.

 

"To jego pomysł na zaistnienie"

 

Propozycja Roberta Biedronia na debatę z liderami PO i PiS to pomysł lidera Wiosny na zaistnienie; nie zamierzamy brać udziału w tym niepoważnym przedsięwzięciu - napisała w środę rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

 

 Do sprawy na Twitterze odniosła się rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 

"Biedroń proponuje debatę z Jarosławem Kaczyńskim. ...No dobra, pośmialiśmy się... Propozycja Biedronia to polityczny pomysł na zaistnienie. Nie zamierzamy brać w tym niepoważnym przedsięwzięciu udziału" - napisała.

 

26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

 

"Nie potrzeba osób trzecich"

 

Lider PO Grzegorz Schetyna chce debaty "o pozycji Polski w Europie", jednak tylko z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

- Nie potrzeba do niej osób trzecich - uważa szef PO. To odpowiedź na propozycję lidera Wiosny Roberta Biedronia, by 3 maja zorganizować debatę w gronie trzech liderów.

 

 Grzegorz Schetyna chce debatować, jednak tylko z Jarosławem Kaczyńskim.

 

"Ponownie wzywam prezesa Kaczyńskiego do debaty o pozycji Polski w Europie. Nie potrzeba do niej osób trzecich. Zwłaszcza takich, dla których spór Polski europejskiej z antyeuropejską to nie ich wojna" - napisał lider Platformy na Twitterze.

 

Na jego wpis po chwili zareagował szef Wiosny. "Niech się Pan nie boi, Panie Przewodniczący! Zmierzmy się w debacie, zamiast pisać na Twitterze. Wiem, że ciągłe wymienianie się władzą z PiS się Wam opłaca. Ale tylko Wam. Polki i Polacy zasługują na więcej. Odwagi!" - napisał Biedroń w odpowiedzi na post Schetyny.

zdr/maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie