Sklepy Żabka jako placówki pocztowe. Sieć wygrała wszystkie procesy

Biznes
Sklepy Żabka jako placówki pocztowe. Sieć wygrała wszystkie procesy
materiały prasowe żabki

Sklepy Żabka mogą działać jako placówki pocztowe, również w niedziele wolne od handlu. Franczyzobiorcy wygrali wszystkie procesy sądowe z Państwową Inspekcją Pracy. Organ zarzucał sieci, że takie praktyki są niedozwolone.

W Ustawie o zakazie handlu w niedzielę istnieje luka, która dała przedsiębiorcom możliwość funkcjonowania w dni wolne od handlu. Sposobem na obejście obowiązującego prawa stało się uzyskanie statusu placówek pocztowych.

 

Działalność w świetle ustawy 

 

Działalność taka w świetle prawa jest legalna, o czym mówi art. 3 pkt 15 ustawy Prawo pocztowe, definiujący placówkę pocztową jako "jednostkę organizacyjną operatora pocztowego lub agenta pocztowego, w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub która doręcza adresatom przesyłki pocztowe lub kwoty pieniężne określone w przekazach pocztowych, albo inne wyodrębnione i oznaczone przez operatora pocztowego miejsce, w którym można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub odebrać przesyłkę pocztową lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym".

 

Przepis ten nie obliguje przedsiębiorców do spełnienia wszystkich wymienionych warunków. Sklepy zaczęły ubiegać się o ten status poprzez zawarcie umowy z firmą PointPack.pl. Umożliwiło to sieci świadczenie usług kurierskich oraz prowadzenie handlu w wolne niedziele.

 

Umorzenie postępowań

 

Jak informował "Dziennik Gazeta Prawna" we wrześniu 2018 roku, "do tej pory sądy zbadały merytorycznie osiem spraw franczyzobiorców Żabki, którym Państwowa Inspekcja Pracy zarzuciła złamanie zakazu handlu w niedziele. Wszystkie wygrali przedstawiciele sieci".

 

Państwowa Inspekcja Pracy wniosła łącznie 148 wniosków do sądów w sprawie korzystania ze statusu placówki pocztowej. We wszystkich przypadkach sąd zdecydował o umorzeniu postępowania. PiP nie odniosła się do wydanych orzeczeń. 

rob/prz/ bezprawnik.pl, money.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie