ZNP spotka się z nauczycielami z warszawskich liceów, w których zagrożone są matury

Polska
ZNP spotka się z nauczycielami z warszawskich liceów, w których zagrożone są matury
PAP/Tomasz Waszczuk

Związek Nauczycielstwa Polskiego spotka się we wtorek z warszawskimi liceami - poinformowało RMF FM. Rozmowy z przedstawicielami placówek będą dotyczyły trwającego strajku. Zaplanowana jest również manifestacja nauczycieli przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz rozmowa w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" dotyczące okrągłego stołu.

Tematem wtorkowych rozmów w placówkach szkolnych mają być plany związane z trwającym już dwa tygodnie strajkiem nauczycieli. Tego samego dnia przed budynkiem MEN o godz. 11 rozpocznie się również ogólnopolska manifestacja nauczycieli. Po niej również zapadnie decyzja, co dalej ze strajkiem w oświacie.

 

Część strajkujących nauczycieli spotka się z ZNP w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej. M.in. w tej placówce dalej nie doszło do zwołania rady klasyfikacyjnej, która pozwoliłaby zatwierdzić oceny tegorocznych maturzystów.

 

Nauczyciele zaznaczają, że rząd lekceważy strajkujących, a ostatnie wydarzenia trudno nazwać negocjacjami. Sugerują również do ich dalszego kontynuowania.

 

Okrągły Stół na Stadionie Narodowym

 

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", na wniosek organizacji pracodawców, ma się również rozpocząć spotkanie Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie okrągłego stołu - poinformowała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

 

Okrągły stół oświatowy odbędzie się 26 kwietnia na Stadionie PGE Narodowym. Do obrad premier Mateusz Morawiecki zaprosił niedawno rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. Okrągły stół edukacyjny ma objąć cztery obszary. - Pierwszy to uczniowie, drugi - nauczyciele, trzeci - jakość edukacji i jakość kształcenia oraz czwarty, umownie, roboczo nazwany - nowoczesna szkoła, czyli odpowiadająca wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku - mówił premier.

 

"Dyskusja jest potrzebna"

 

Uczestnictwo w rozmowach zapowiedział szef ZNP. - Na pewno będziemy - zadeklarował. Dodał jednak, że wątpliwości związkowców budzą "i miejsce, i data".

 

- Sądziliśmy, że panu premierowi na tyle zależy na tej dyskusji, że zrobi to w możliwie najkrótszym terminie - wyjaśnił Broniarz.

 

"Solidarność" również zadeklarowała udział w debacie. - Dyskusja jest potrzebna, chociaż według mnie będzie bardzo gorzka dla każdej strony. Wszyscy będą mieli o coś do siebie pretensje - powiedział szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

 

Sceptycznie do propozycji udziału w debacie oświatowej przy "okrągłym stole" odniósł się Sławomir Wittkowicz, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ. - Mój osobisty pogląd jest taki, że to typowa zagrywka piarowa i nic więcej – powiedział. Wittkowicz podkreślił jednocześnie, że FZZ odniesie się do propozycji premiera w przyszłym tygodniu.

rob/ PAP, rmf24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie