Artyści odtworzyli obrazy flamandzkich artystów w trójwymiarowej wersji

Kultura

Najsłynniejsze obrazy flamandzkich artystów sprzed sześciuset lat właśnie otrzymały drugie życie. I to trójwymiarowe. W Brugii, na północy Belgii, czyli dokładnie tam gdzie sześć wieków temu powstały słynne płótna, czterdziestu współczesnych artystów odtworzyło je w trójwymiarowej wersji. Korespondentka Polsat News w Belgii Dorota Bawołek odwiedziła galerię z kamerą.

"Ukrzyżowanie" - piętnastowieczne dzieło flamandzkiego malarza Jana Van Eycka w wersji trójwymiarowej, czyli gipsowej płaskorzeźby, znów zachwyca.

 

- To jest fenomenalne, jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak udało im się uchwycić te obrazy w wersji 3D, to jest kolejny epizod w życiu tych dzieł – powiedziała jedna z turystek.

 

22 tony gipsu i dwa miesiące pracy

 

Z obrazów na ściany muzeum jedenaście arcydzieł flamandzkich malarzy końca gotyku i początku renesansu przeniesiono w niecałe dwa miesiące. Do wykonania płaskorzeźb wykorzystano 22 tony gipsu i olbrzymi talent współczesnych artystów.

 

- Najpierw nakładaliśmy na ściany gips, warstwę na warstwę, tak by później rzeźbić w nich detale – powiedział Alexander Deman, założyciel Musea Sculpta.

 

Detali w "Adoracji Mistycznego Baranka" Jana Van Eycka nie brakuje, w "Ogrodzie Rozkoszy Ziemskich" Hieronima Boschą jest aż 220 postaci. Przeniesienie ich na ściany sprawia, że w czasie zwiedzania można mimowolnie stać się częścią otaczającego nas "Sądu Ostatecznego".

 

Muzeum płaskorzeźb otwarto na tyłach katedry w Brugii, czyli dokładnie tam, gdzie sześć wieków temu powstały oryginalne dzieła niderlandzkich malarzy, wybrane nie tylko ze względu na miejsce pochodzenia artystów. 

 

- Prymitywiści flamandzcy, jako pierwsi stosowali iluzję wielowymiarowej i głębokiej przestrzeni, czyli idealny scenariusz do nadania im podwójnego i potrójnego wymiaru - powiedział Alexander Deman.

 

W przeciwieństwie do trójwymiarowych rzeźb z piasku czy lodu, które do tej pory tworzyła ta sama grupa artystów, ich gipsowe płaskorzeźby mają  zagościć  tu na stałe.

Dorota Bawołek/luq/ Wydarzenia, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie