Dwaj nastolatkowie aresztowani w związku ze śmiercią północnoirlandzkiej dziennikarki

Świat
Dwaj nastolatkowie aresztowani w związku ze śmiercią północnoirlandzkiej dziennikarki
PAP/EPA/PSNI HANDOUT

Dwaj młodzi mężczyźni zostali aresztowani w związku z podejrzeniem, że odpowiadają za śmiertelne postrzelenie podczas zamieszek w Londonderry lokalnej dziennikarki Lyry McKee - poinformowała w sobotę północnoirlandzka policja.

W policyjnym komunikacie przekazano, że dwaj mężczyźni w wieku 18 i 19 lat zostali aresztowani na mocy ustawy antyterrorystycznej w związku z zabójstwem McKee i mają być przesłuchiwani w Belfaście.

 

Z opublikowanych przez policję nagrań wideo wynika, że podczas czwartkowych zamieszek w Londonderry dziennikarka stała w grupie gapiów niedaleko radiowozów, nagrywając starcia swoim telefonem. Następnie zamaskowany napastnik zaczął na ślepo ostrzeliwać jeden z policyjnych wozów i znajdujących się w jego pobliżu funkcjonariuszy, trafiając McKee.

 

Zdaniem policji powodem czwartkowych zamieszek była operacja sił bezpieczeństwa, polegająca na przeszukanie wybranych lokali w Londonderry w celu przejęcia przechowywanej tam broni i amunicji. Informacje uzyskane przez policję od wywiadu sugerowały, że grupa lokalnych zwolenników zjednoczenia Irlandii i Irlandii Północnej zamierzała wykorzystać je w ataku podczas wielkanocnego weekendu.

 

"Atak na pokój i demokratyczne procedury"

 

Sześć największych partii politycznych w lokalnym parlamencie wystosowało wspólny apel do mieszkańców o spokój. "Zabójstwo Lyry to atak na całą naszą społeczność, na pokój oraz demokratyczne procedury. W tym czasie powinniśmy zachować spokój" - zaapelowano.

 

W piątek w wielu miastach Irlandii Płn. odbyły się czuwania w intencji dziennikarki.

 

Urodzona w Belfaście 29-letnia McKee zajmowała się konfliktem północnoirlandzkim i jego konsekwencjami. Jej praca dziennikarska była nagradzana i spotykała się z uznaniem. W ostatnim czasie pracowała dla portalu internetowego specjalizującego się w wiadomościach o świecie mediów. Pisała książki i angażowała się w walkę o prawa osób homoseksualnych.

 

Podejrzana Nowa IRA

 

Śmierć dziennikarki spotkała się z potępieniem polityków w Irlandii Północnej, całej Wielkiej Brytanii i za granicą. W piątek przemoc w Londonderry potępiła Komisja Europejska, a były prezydent USA Bill Clinton, jeden z kluczowych polityków zaangażowanych na rzecz północnoirlandzkiego porozumienia pokojowego, na Twitterze wyraził smutek i apelował, aby "nie grzebać ostatnich 21 lat (od podpisania porozumienia w 1998 roku i red.), które minęły pod znakiem wypracowanego z trudem pokoju i postępu".

 

Policja informowała, że za zabójstwo McKee prawdopodobnie odpowiada organizacja określająca się jako Nowa IRA, zwana również Prawdziwą IRA. To jeden z odłamów Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) sprzeciwiających się porozumieniu wielkopiątkowemu.

 

Mimo zawartego porozumienia pokojowego, które w dużej mierze zakończyło okres tzw. Troubles (ang. kłopoty), paramilitarne ugrupowania przeciwne temu układowi nadal stanowią zagrożenie. Działają jak państwo w państwie, finansują się m.in. z handlu narkotykami, licząc na to, że powrót północnoirlandzkiego konfliktu zapewni im nową legitymację i wpływy - pisze agencja DPA.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze