"Strategia godna pożałowania". Północnoirlandzcy unioniści oceniają działania May ws. brexitu

Świat
"Strategia godna pożałowania". Północnoirlandzcy unioniści oceniają działania May ws. brexitu
PAP/EPA/MARK DUFFY / UK PARLIAMENT / HANDOUT

Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów oceniła we wtorek prowadzoną przez premier Theresę May strategię w negocjacjach ws. wyjścia kraju z UE za "godną pożałowania". Jak dodano, szefowej rządu "nie powiodło się zrealizowanie rozsądnego brexitu".

Ugrupowanie - które wspiera mniejszościowy rząd Partii Konserwatywnej na mocy umowy o współpracy, ale od dawna pozostawało krytyczne ws. polityki europejskiej May - zaznaczyło w oświadczeniu dla mediów, że w tym kontekście zapowiedź May o planowanej współpracy z opozycją jest "niewielką niespodzianką".

 

"Dołączaliśmy do wspólnego rynku, jako jeden kraj"

 

"Zobaczymy, czy zlecanie przyszłości brexitu Jeremy'emu Corbynowi, którego konserwatyści demonizowali przez ostatnie cztery lata, skończy się pozytywnie" - napisało DUP.

 

Jak podkreślono, partia "chce, aby wynik referendum został uszanowany, ale tak jak dołączyliśmy do wspólnego rynku UE jako jeden kraj, tak samo musimy opuścić Unię Europejską jako jedno państwo".

 

"Będziemy nadal używali naszej pozycji w parlamencie i wobec rządu, aby opowiadać się za interesem Irlandii Północnej i za integralnością Zjednoczonego Królestwa" - podkreślono, zapewniając, że ugrupowanie "pozostaje spójne w ocenianiu wszystkich wyników brexitu w kontekście naszych jasnych, unionistycznych zasad".

 

Premier zapowiada konsultacje z Corbynem

 

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała wcześniej, że rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z UE, aby wypracować ponadpartyjne porozumienie ws. brexitu, planując konsultację z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem.

 

Przemawiając na Downing Street po ponad siedmiogodzinnym posiedzeniu rządu ws. opuszczenia Wspólnoty, May zobowiązała się do podjęcia ponadpartyjnych konsultacji z Corbynem.

 

Podkreśliła, że intencją rządu pozostaje wyjście z UE w terminie, który pozwoli na uniknięcie udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

- Idealnym wynikiem tego procesu byłoby porozumienie się ws. podejścia do przyszłych relacji (z UE), które realizuje wynik referendum i które moglibyśmy (...) przedstawić Izbie do akceptacji, a następnie pojechać z tym na przyszłotygodniową Radę Europejską - tłumaczyła.

 

Partia Pracy za miękkim brexitem

 

Partia Pracy opowiada się za tzw. miękkim brexitem, zakładającym przede wszystkim pozostanie w unii celnej, a także zbieżność regulacyjną ze wspólnym rynkiem UE przy jednoczesnym zachowaniu wspólnych instytucji, udziale w unijnych agencjach i programach (np. Erasmus) oraz bliskiej współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa.

 

Takie rozwiązanie byłoby jednak nieakceptowalne nie tylko dla DUP, ale przede wszystkim dla eurosceptycznego skrzydła rządzącej Partii Konserwatywnej, bo wiązałoby się m.in. z dalszym brakiem kontroli nad polityką handlową wobec państw trzecich, której odzyskanie było jednym z haseł zwolenników brexitu w referendum z 2016 roku.

 

Po trzykrotnym odrzuceniu rządowego projektu umowy wyjścia z UE Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie swego członkostwa w UE i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego.

 

Mogłoby ono na przykład polegać na drugim referendum w sprawie brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej). Taki scenariusz wymagałby jednak udziału w majowych wyborach do PE.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie