Pożar pięciu hektarów lasu w Puszczy Kozienickiej. Z ogniem walczy 15 zastępów straży pożarnej

Polska
Pożar pięciu hektarów lasu w Puszczy Kozienickiej. Z ogniem walczy 15 zastępów straży pożarnej
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Do pożaru pięciu hektarów lasu w okolicy wsi Chinów w północnej części Puszczy Kozienickiej doszło w piątek w godzinach popołudniowych. Na miejscu z ogniem walczy 15 zastępów straży pożarnej. Obecnie trwa dogaszanie pożaru - poinformował dyżurny KPP Straży Pożarnej w Kozienicach.

Podczas gaszenia pożaru dokonano kilku zrzutów wody z samolotów gaśniczych.

 

- Obecnie trwa dogaszanie pożaru. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile to potrwa - powiedział dyżurny kozienickiej komendy straży.

 

Pożar objął ok. pięciu hektarów Puszczy Kozienickiej w pobliżu rezerwatu przyrody Guść. Teren ten podlega Lasom Państwowym.

 

W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 kwietnia do poniedziałku 22 kwietnia. IBL apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności w lasach.

 

156 pożarów w lasach 

 

W lasach i w odległości mniejszej niż 100 m od nich nie wolno palić ognisk ani używać otwartego ognia. Zabronione jest też wypalanie pozostałości roślinnych, np. traw czy gałęzi na polach przylegających do lasów i terenów zalesionych. Nie należy porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów. Nie wolno też palić tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

 

W związku z brakiem opadów wilgotność ściółki, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych jest bardzo niska i oscyluje wokół 8-12 proc. Jak podkreśla IBL, do 90 proc. pożarów w lasach dochodzi wtedy, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 20 proc.

 

Przelotne opady deszczu i burze tylko chwilowo i lokalnie zmniejszają zagrożenie pożarem.

 

- Tylko dwa-trzy dni ciągłych opadów deszczu mogłoby wpłynąć na radykalny spadek zagrożenia pożarem - przekazała Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL.

 

W ciągu ostatniej doby w polskich lasach wybuchło 156 pożarów. Od początku kwietnia zanotowano ich już 1 709. Jest to najwyższa od 10 lat liczba pożarów w kwietniu. IBL zaznacza przy tym, że nie dysponuje jeszcze danymi dotyczącymi liczby pożarów w trzeciej dekadzie kwietnia.

maw/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie