Zarzuty dla zatrzymanych w sprawie tzw. mafii lekowej

Polska
Zarzuty dla zatrzymanych w sprawie tzw. mafii lekowej
CBA/ zdj. ilustracyjne

Zatrzymanym w śledztwie dotyczącym tzw. mafii lekowej postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.

Pięciu osobom - Adamowi W., Adamowi F., Adamowi K., Sebastianowi J. oraz Marii K.-P. - zatrzymanym w sprawie na polecenie prokuratora po doprowadzeniu do prokuratury postawiono zarzuty m.in. "udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego" oraz "naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej kwalifikowane z art. 126b ustawy prawo farmaceutyczne".

 

Jak informuje Prokuratura Krajowa, wobec podejrzanych zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, w tym wobec Adama W. w kwocie 50 tysięcy złotych, Adama F. w kwocie 10 tysięcy złotych, Adama K. 30 tysięcy złotych, Sebastiana J. w kwocie 50 tysięcy złotych oraz Marii K.-P. w kwocie 40 tysięcy złotych. Oskarżonym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Medykamenty o wartości 16 mln zł

 

Według śledczych zatrzymani, którzy są właścicielami przedsiębiorstw prowadzących apteki ogólnodostępne z terenu całego kraju (w tym m.in. w Łodzi, Pabianicach, Sochaczewie, Sieradzu, Krakowie), działali w zorganizowanej grupie przestępczej nielegalnie handlującej lekami na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji.

 

- Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, zbywane były w dużych ilościach produkty lecznicze - powiedział przy okazji zatrzymań w tej sprawie Temistokles Brodowski z CBA.

 

Później - według śledczych - leki, które trafiły do hurtowni, były wywożone z Polski. W sumie w latach 2017-18 wywieziono z Polski medykamenty o wartości 16 mln zł pochodzące z 38 aptek.

 

Skupowane z aptek i wywożone z Polski leki znajdowały się w wykazie Ministerstwa Zdrowia, jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski - były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwzapalne. Za granicą sprzedawano je za wyższą cenę niż w Polsce.

 

Według Informacji Prokuratury Krajowej śledztwo w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

W maju 2018 r. CBA w tej sprawie zatrzymało 7 osób, a w marcu 2019 r. kolejne 4 związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie