Czuwanie przed katedrą Notre Dame. Rozbrzmią dzwony wszystkich francuskich katedr

Świat

Setki ludzi zebrały się we wtorek późnym wieczorem przed zniszczona w pożarze paryską katedrą Notre Dame, by wziąć udział w kolejnym modlitewnym czuwaniu.

Wcześniej tłumy wiernych, śpiewając pieśni religijne, przeszły spod kościoła pw. świętego Sulpicjusza na plac przy Notre Dame.

 

Położony około 1,5 km od katedry kościół św. Sulpicjusza to druga co do wielkości, po Notre Dame, świątynia katolicka w Paryżu. Przed miesiącem kościół ten został podpalony, ale zniszczenia były znacznie mniejsze niż w przypadku katedry.

 

Uczestnicy modlitewnego czuwania zgromadzili się wokół figury Matki Boskiej na placu przy katedrze Notre Dame. Śpiewają pieśni religijne i słuchają niewielkiej orkiestry smyczkowej.

 

PAP/EPA/IAN LANGSDON

 

 

We wtorek rano znany we Francji wiolonczelista Gautier Capuçon zagrał w pobliżu Notre Dame utwór "Apres un reve" (po śnie), którego autorem jest Gabriel Faure, XIX-wieczny francuski kompozytor.

 

- To był dla mnie koszmar, a nie sen - powiedział w radiu Europe 1 wirtuoz, który w poniedziałek wieczorem widział pożar katedry. - To było przerażające, patrzeć jak płonie Notre Dame - wyznał na antenie.

 

Na sobotę francuska telewizja publiczna France 2 zapowiedziała "Wielki koncert w hołdzie Notre Dame", który ma się odbyć na dziedzińcu katedry.

 

Konferencja Episkopatu Francji ogłosiła, że w środę o godz. 18.50 - w godzinie wybuchu poniedziałkowego pożaru - w geście solidarności z diecezją Paryża, bić będą dzwony wszystkich katedr francuskich.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie