Skazany na bezwzględne więzienie za zabicie kundelka

Polska
Skazany na bezwzględne więzienie za zabicie kundelka
pexels.com/zdjęcie ilustracyjne

32-latek odciął głowę kilkumiesięcznego kundelka a jego korpus zakopał w ogrodzie. Mężczyzna został skazany na 1,5 roku więzienia. Jak powiedział w czwartek w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wlkp. sędzia Marcin Łebek, wielokrotne zadawanie uderzeń psu wyczerpuje znamiona szczególnego okrucieństwa.

Rok i 6 miesięcy więzienia, 5-letni zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt, 4 tys. nawiązki na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim - taki wyrok usłyszał 32-latek, oskarżony o zabicie kilkumiesięcznego kundelka.

 

- Pies to jest żywa istota, która tak samo odczuwa ból i cierpienie jak człowiek, dlatego takie przestępstwa powinny być surowiej karane - uzasadniał sędzia wydany wyrok.

 

Podkreślił, że postępowanie sądowe wykazało, że skazany zabił psa bez powodu.

 

- Ten wyrok ma charakter prewencji ogólnej, aby inni sprawcy zdawali sobie sprawę, że takie czyny są traktowane surowo a sprawcy nie mogą liczyć na pobłażanie. Chodzi też o kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa, żeby wiadomo było, jak organy wymiaru sprawiedliwości podchodzą do tego typu sytuacji - oświadczył sędzia.

 

Wyrok nie jest prawomocny

 

Do zdarzenia doszło 17 sierpnia 2018 r. w wielkopolskim Raduchowie. Policjanci zostali poinformowani przez mieszkankę powiatu ostrowskiego o zabiciu jej psa przez 32-latka.

 

- Mieszkaniec Ostrowa Wlkp. został oskarżony o to, że działając ze szczególnym okrucieństwem, pozbawił życia psa. Zadawał zwierzęciu ciosy ostrym narzędziem, a następnie korpus zwierzęcia, pozbawiony głowy zakopał za budynkiem. Zachowanie to, w oparciu o dokonane ustalenia, zostało zakwalifikowane przez prokuratora jako występek - zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

 

32-latek przyznał się do winy, jednak nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego zabił zwierzę.

 

Zdaniem ostrowskiego sądu oskarżony jest sprawcą zdemoralizowanym; był sześciokrotnie karany za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

 

Wyrok w sprawie zabicia psa to nie jedyny z jakim musiał będzie zmierzyć się 32-latek. Mężczyzna odpowie przed sądem także za to, że w maju 2018 roku, będąc pracownikiem jednej z kaliskich myjni, ukradł należące do klienta porsche 911 i pojechał nim na przejażdżkę. W trakcie jazdy samochód rozbił na ogrodzeniu posesji w Grabowie nad Prosną.

 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie