Podwyżki dla służby więziennej jeszcze przed Wielkanocą. Przeciętnie o 604 zł

Polska
Podwyżki dla służby więziennej jeszcze przed Wielkanocą. Przeciętnie o 604 zł
Wikimedia.org/Karol Szadkowski (AMZ Kutno)

Funkcjonariusze służby więziennej dostaną podwyżki. Wypłaty z wyrównaniem uposażeń od 1 stycznia mają nastąpić jeszcze przed Wielkanocą. Zapewnienie ws. terminu wypłaty podwyżek NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa uzyskał w poniedziałek na spotkaniu z wiceministrem sprawiedliwości. Pracownicy cywilni na wzrost wynagrodzeń muszą poczekać.

Wzrost płac to wynik porozumienia zawartego w listopadzie 2018 r. między ministrem sprawiedliwości a Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. 

- Uzyskaliśmy zapewnienie wypłaty tych środków (red. podwyżki) dla funkcjonariuszy do Świąt Wielkanocnych 2019 roku z wyrównaniem od 1 stycznia. Natomiast jeśli chodzi o pracowników cywilnych to trwają jeszcze prace legislacyjne - poinformował związek po poniedziałkowym spotkaniu z wiceszefem resortu Patrykiem Jakim.

 

 

Związkowcy nie ukrywali, że jeśli do końca kwietnia nie dostaną obiecanych podwyżek to, tak jak w ubiegłym roku, podejma protest masowo idąc na zwolnienia lekarskie. 

 

300 zł dla pracownika cywilnego

 

Podwyżek nie dostaną jednak przed świętami pracownicy cywilni, gdyż "trwają jeszcze prace legislacyjne". Według porozumienia z listopada 2018 r. mają oni otrzymać średnio 300 zł podwyżki. 

 

W poniedziałek opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego, zwiększające mnożnik kwoty bazowej do poziomu 3,71. Oznacza to wzrost uposażenia zasadniczego o kwotę 520 złotych na stanowiskach zaszeregowanych w grupie od 2 do 39.

 

Po doliczeniu dodatków za wysługę lat, przeciętnie wynagrodzenie wrośnie o 604 zł brutto.

 

Prawo do emerytury i wysługa lat

 

27 kwietnia ma dojść do spotkania zespołu powołanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do realizacji postulatów zawartych w porozumieniu ze związkowcami służby więziennej 19 listopada 2018 r. Omawiany ma być projekt nowelizacji Ustawy o Służbie Więziennej.

 

Zgodnie z porozumieniem, minister ma opracować projekt nowelizacji ustawy przewidujący usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia uprawniającego do nabycia emerytury policyjnej. Zmiany te miałyby wejść w życie do 1 lipca.

 

Porozumienie zakłada też zmiany stawki godzinowej wynagrodzenia za czas służby przekraczający ustawowe normy oraz zasady wyliczania dodatku za wysługę lat.

 

grz/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie