Zmarł polski plakacista, scenograf, grafik i malarz Ryszard Kaja

Kultura
Zmarł polski plakacista, scenograf, grafik i malarz Ryszard Kaja
Facebook.com/Ryszard Kaja strona

"Dzisiaj 17 kwietnia o godzinie 5:45 Ryszard odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne. Rodzina" - napisano na profilu zmarłego plakacisty Ryszarda Kai. W ostatnich latach stał się popularny dzięki realizowanej konsekwentnie serii "Polska", w której starał się oddać nastrój i charakter regionów lub miast w zwartej i lakonicznej formie. Miał 57 lat, mieszkał w Poznaniu.

Ryszard Kaja zmarł nad ranem w szpitalu w Legnicy.

 

"Z ogromnym poczuciem opuszczenia i żalem informujemy, że dzisiaj odszedł nasz najbliższy przyjaciel - Ryszard Kaja. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, mimo iż jesteś w nas już na zawsze. Ryszard Kaja zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Legnicy. Łączymy się w bólu z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi wielkiego artysty" - poinformował serwis Polishposter.com.

 

 

Kaja był cenionym autorem plakatów, m.in. popularnej serii z polskimi miastami i regionami. Tworzył też rysunki i grafiki.

 

Artysta urodził się w 1962 r. w Poznaniu, gdzie później studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1984 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni doc. Norberta Skupniewicza.

 

Pochodził z artystycznej rodziny. Jego ojcem był Zbigniew Kaja - grafik, scenograf i plakacista (współtwórca "polskiej szkoły plakatu"). Z kolei matka - Stefania Kaja - zajmowała się ceramiką i malarstwem.

 

Kaja stworzył blisko 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych. Tworzył również na potrzeby filmu.

 

Pracował m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi, w Operze i Operetce w Szczecinie oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a także za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie.

 

Przygotowywał scenografie i projektował kostiumy dla scen operowych, m.in. do "Madame Butterfly", "Cyrulika sewilskiego" oraz "Orfeusza w piekle". W teatrach dramatycznych jego scenografie i kostiumy można było podziwiać w takich inscenizacjach, jak: "Sen nocy letniej", "Droga do Mekki", "Damy i huzary" czy "Szczęśliwe dni".

 

Współpracował z wieloma wybitnymi polskimi reżyserami i choreografami, m.in. z Markiem Weiss-Grzesińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Ewą Wycichowską, Anną Augustynowicz, Zbigniewem Brzozą i Jerzym Gruzą.

 

Dwukrotnie (w 1994 i 2000 r.) dostał Złotą Maskę za najlepsze scenografie do zrealizowanych w Łodzi spektakli - "Makbeta" i "Orfeusza w piekle". W 1998 r. uhonorowano go Medalem Młodej Sztuki.

 

Zaprojektował też m.in. część wystroju Starego Browaru w Poznaniu.

hlk/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze