Zmarła zdobywczyni nagród Grammy, Nancy Wilson. "Potrafiła śpiewać w każdym stylu"

Świat
Zmarła zdobywczyni nagród Grammy, Nancy Wilson. "Potrafiła śpiewać w każdym stylu"
YouTube

Zmarła Nancy Wilson, zdobywczyni nagród Grammy, wokalistka śpiewająca wiele gatunków od rhythm and blues'a, gospel i soulu, przez pop, po jazz i funk. Po długiej chorobie artystka zmarła w czwartek w swoim domu w Kalifornii. Miała 81 lat.

Zmarła Nancy Wilson, zdobywczyni Nagród Grammy, wokalistka śpiewająca wiele gatunków od rhythm and blues'a, gospel i soulu, przez pop, po jazz i funk. Po długiej chorobie artystka zmarła w czwartek w swoim domu w Kalifornii. Miała 81 lat.

 

Wilson, która w latach 60. zdobyła sławę jako śpiewająca rzewne pieśni o miłości wokalistka, przez większość kariery sprzeciwiała się etykietowaniu jej jako pieśniarki jazzowej, ponieważ mogła poruszać się w wielu gatunkach muzycznych.

 

Zdobywczyni nagród Grammy

 

- Była jedną z tych rzadkich wokalistek, które mogły wykonywać je wszystkie - powiedziała agencji Reutera menedżerka artystki i publicystka Devra Hall Levy. - Jazz, blues, pop, a nawet funk. Śpiewała to wszystko - dodała.

 

Dzięki utworowi "How Glad I Am" Wilson zdobyła nagrodę Grammy w 1965 roku za najlepszą produkcję R&B.

 

 

Kolejne Grammy wokalistka otrzymała dopiero po czterech dekadach - w roku 2005 i 2007 za jazz. W 2004 roku została laureatką Jazz Masters, najbardziej zaszczytnego amerykańskiego wyróżnienia w dziedzinie jazzu, przyznawanego wybitnym artystom za całokształt twórczości.

 

Jej pierwszy album "Like in Love" ukazał się w 1959 roku, osiągając sukces komercyjny; w latach 60. jej utwory często figurowały na czele list przebojów Billboardu.

 

Zainspirowała dwa pokolenia wokalistek

 

Historyk muzyki i krytyk jazzu Ted Gioia powiedział Reuterowi, że świat jazzu stracił "giganta muzycznego". - Była jedną z tych rzadkich wokalistek, które potrafiły śpiewać w każdym stylu, przekraczały każdy gatunek, ale wciąż zostawiały swój unikalny ślad w muzyce. Jej albumy były pełne klejnotów - ocenił Gioia.

 

Dziennik "Washington Post" zwraca uwagę, że Nancy Wilson zainspirowała dwa pokolenia wokalistek, w tym Patti LaBelle, Anitę Baker i Nnennę Freelon.

 

Historyk i krytyk jazzowy Will Friedwald w książce pt. "Przewodnik biograficzny po wielkich wokalistach jazzowych i popowych" napisał, że Wilson odznaczyła się w niesamowity sposób w popie, jazzie i bluesie; nazwał ją "najważniejszą wokalistką, która pojawiła się po tym, gdy te trzy gatunki zostały skodyfikowane, i poruszała się swobodnie wśród nich".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie