W Indonezji zakończyły się największe na świecie jednodniowe wybory prezydenckie i parlamentarne

Świat
W Indonezji zakończyły się największe na świecie jednodniowe wybory prezydenckie i parlamentarne
PAP/EPA/MAST IRHAM

W Indonezji zakończyło się w środę głosowanie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, w których obecny szef państwa Joko Widodo mierzy się z nacjonalistycznym byłym generałem Prabowo Subiarto. Wstępne wyniki oczekiwane są w ciągu kilku godzin.

Przeprowadzenie w ciągu jednego dnia wyborów parlamentarnych i prezydenckich w kraju składającym się z ponad 17 tys. wysp i rozpościerającym się na długości 5000 km komentatorzy uznają za olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne i dowód na przywiązanie do demokracji w dwie dekady po odejściu od autorytaryzmu.

 

Pierwsze lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7 rano na wschodzie Indonezji (o północy z wtorku na środę w Polsce), a ostatnie, na zachodzie kraju, zamknięto o godzinie 13 czasu lokalnego (godz. 8 rano w Polsce).

 

Pierwsze, nieoficjalne wyniki na podstawie przeliczenia części głosów z lokali wyborczych zostaną ogłoszone kilka godzin po zakończeniu głosowania, a nieoficjalny zwycięzca wyborów prezydenckich będzie znany w środę wieczorem. Oficjalne wyniki będą ogłoszone w maju.

 

"Odczuwam ulgę"

 

Prezydent Widodo oddał swój głos w Dżakarcie, w towarzystwie pierwszej damy Iriany Widodo - podała agencja Reutera.

 

- Odczuwam ulgę - powiedział po wrzuceniu karty do urny, pokazując palec naznaczony tuszem, używanym, by przeciwdziałać oszustwom wyborczym.

 

Jego przeciwnikiem jest reprezentujący tradycyjne elity polityczne Indonezji 67-letni były generał Prabowo Subianto, były mąż córki generała Suharto, który rządził krajem przez ponad 30 lat. W wyborach prezydenckich w 2014 roku Widodo pokonał Prabowo różnicą 6 pkt. procentowych.

 

Główne punkty kampanii wyborczych obu kandydatów dotyczyły kwestii gospodarczych, w tym rozwoju infrastruktury i redukcji ubóstwa. Według komentatorów coraz większą rolę w polityce odgrywa również religia, a konserwatyści zdobywają coraz większe wpływy. Indonezja jest największym muzułmańskim krajem na świecie.

 

Sondaże przedwyborcze wskazywały na sporą przewagę 57-letni Widodo, ale niektórzy analitycy twierdzą, że wyścig jest bardziej zacięty, niż się wydaje.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie