Rugbiści Tuluzy zagrają w koszulkach z katedrą Notre Dame. Stroje zostaną sprzedane na aukcji

Świat

Rugbiści francuskiego zespołu Le Stade Toulousain zagrają w Dublinie w niedzielnym meczu półfinału klubowych mistrzostw Europy z irlandzkim Leinster w specjalnych koszulkach - z wyhaftowaną katedrą Notre Dame. Stroje zostaną następnie sprzedane na aukcji.

Dochody z niej zasilą fundusz odbudowy słynnej katedry - poinformował prezydent klubu z Tuluzy Didier Lacroix.


Piętnaście koszulek zostanie sprzedanych na aukcji, a szesnasta ofiarowana arcybiskupowi Tuluzy Robertowi Le Gall - dodał prezydent.

 

Średniowieczną budowlę zniszczył w znacznym stopniu pożar, jaki wybuchł w poniedziałek. Początkowo żywioł objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

 

We wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w orędziu do narodu, że zniszczona w wyniku pożaru paryska katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Podziękował strażakom i osobom oferującym wsparcie w odbudowie.

 

Drużyna z Tuluzy jest ostatnim przedstawicielem Francji w tych najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywkach klubowych w rugby. Bierze w nich udział 20 zespołów klubowych z pięciu krajów - uczestników Pucharu Sześciu Narodów. Rywalizację zainaugurowano w 1995 roku (wówczas Puchar Heinekena).

 

Leinster i Tuluza to dwa najbardziej utytułowane kluby w prestiżowych rozgrywkach European Rugby Champions Cup - obydwa triumfowały po cztery razy.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze