Przerwa w kampanii wyborczej po pożarze Notre Dame

Polska

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wywrócił do góry nogami kalendarz polityczny we Francji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - pisze we wtorek AFP. Większość partii ogłosiło przerwę w kampanii wyborczej, prezydent Emmanuel Macron odwołał orędzie do narodu.

Poza planowanym na poniedziałkowy wieczór orędziem, w którym miał podsumować dotychczasowe protesty tzw. żółtych kamizelek i debatę o naprawie państwa, prezydent odwołał również zaplanowaną na środę konferencję prasową. Pałac Elizejski poinformował o odłożeniu przemówienia, dodając, że szef państwa wypowie się "w swoim czasie".

 

Również rząd zajmuje się obecnie "planem odbudowy" zniszczonej katedry. Premier Edouard Philippe zwołał we wtorek posiedzenie rządu w celu omówienia i przygotowania tych planów. Również środowe posiedzenie rządu - według Pałacu Elizejskiego - ma być poświęcone jedynie sprawie pożaru.

 

Od poniedziałkowego pożaru oblicze francuskiej opozycji, krytykującej wcześniej kroki władz, zmieniło się; cała klasa polityczna, jednym głosem z Macronem, łączy się w bólu z narodem - informuje francuska agencja prasowa.

 

We wtorek większość ugrupowań politycznych ogłosiła co najmniej 24-godzinną przerwę w kampanii przed zaplanowanymi na koniec maja wyborami europejskimi.

 

Przewodniczący głównej opozycyjnej partii Republikanie Laurent Wauquiez odwołał planowany na wtorek wiec w Nimes, na południu kraju, gdzie miał oficjalnie rozpocząć kampanię.

 

Z kolei stojąca na czele kampanii koalicji "Renesans", stworzonej przez prezydencką partię La Republique En Marche, Nathalie Loiseau poinformowała o zawieszeniu kampanii do odwołania.

 

Również skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe ogłosiło wstrzymanie kampanii "do kolejnej wypowiedzi" prezydenta Macrona.

Zawieszenie działań przedwyborczych zapowiedziała także znajdujący się na różnych listach przedstawiciele lewicy i zieloni.

 

Z kolei skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona, która z zadowoleniem przyjęła odłożenie orędzia Macrona i wezwała do "24-godzinnej politycznej przerwy", postanowiła utrzymać spotkania zaplanowane na wtorek wieczorem.

 

Pożar w słynnej katedrze Notre Dame początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji zapowiedział odbudowę świątyni.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie