Mateusz Morawiecki z dwudniową wizytą w USA

Polska
Mateusz Morawiecki z dwudniową wizytą w USA
PAP/Radek Pietruszka
PAP/Radek Pietruszka

Spotkania z inwestorami, światem biznesu to jeden z głównych powodów wizyty w USA - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Chicago premier. Mateusz Morawiecki weźmie też udział w uroczystych premierach filmu promującego Polskę - "Poland: The Royal Tour".

We wtorek szef polskiego rządu rozpoczął dwudniową wizytę w USA. Dziękował za zaproszenie do Chicago, które jest uważane za miasto Polaków.

 

- Miasta, które cały czas żyje Polską. Znam bardzo wielu ludzi, którzy tutaj cały czas o Polsce myślą, jak w Polsce zainwestować. To jest właśnie pierwszy temat moich spotkań tutaj - podkreślił Morawiecki podczas konferencji prasowej w polskim konsulacie w Chicago.

 

Zapowiedział, że podczas tej wizyty ma zaplanowane spotkania z inwestorami, światem biznesu, "bo nigdy za dużo miejsc pracy, a już nigdy za dużo miejsc pracy dobrze płatnych w Polsce".

 

- Chodzi o to, aby rozmawiać z przedsiębiorcami, opisywać sytuację w Polsce, w UE; sytuację gospodarczą, biznesową, budżetową, w jaki sposób można w Polsce zainwestować i to jest jedna z głównych części moich spotkań tutaj w Chicago, jak również w Nowym Jorku - stwierdził premier.

 

Filmy promujące Polskę

 

Zaznaczył, że podczas wizyty w USA będą też "akcenty związane z Polonią". Weźmie też udział - jak poinformował - w projekcji filmu dokumentalnego Petera Greenberga, poświęconego promocji naszego kraju, z serii "The Royal Tour". Jest to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Formuła programu przewiduje, że przewodnikiem oprowadzającym widza jest urzędujący szef państwa lub rządu. W odcinku dotyczącym Polski przewodnikiem jest premier Morawiecki.

 

We wtorek wieczorem czasu lokalnego, pokaz filmu odbędzie się w The Lyric Opera w Chicago, a w środę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Godzinny dokument zrealizowany przez telewizję PBS ma przybliżyć m.in. kulturę, tradycje, walory przyrodnicze i historię naszego kraju. Widzowie zobaczą w filmie m.in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, obóz Auschwitz-Birkenau, Malbork, Gdynię.

 

- Chciałbym, aby (widzowie) zobaczyli kraj, który jest najpiękniejszy na świecie, kraj o wspaniałej historii, kraj który kocha wolność, niepodległość, ale jest też pełen kreatywności, pełen wspaniałych idei. Kraj mądry, z bardzo dobrą kuchnią, ze wspaniałą tradycją i kraj, który nie tylko może być dumny ze swojej historii, ale też jest pewien swojej dobrej przyszłości - powiedział szef polskiego rządu.

 

"Gorąco zapraszam do powrotu do Polski"

 

Wyraził też nadzieję, że te dwa dni jego wizyty w USA przyczynią się do tego jeszcze lepszego wypromowania Polski.

 

- Jest bardzo ważne abyśmy mieli jak najwięcej kontaktów kulturalnych, ale też biznesowych, inwestycyjnych, gospodarczych i poprzez to, aby ta miękka siła, soft power, rosła na całym świecie, żeby Polska coraz więcej znaczyła - podkreślił premier.

 

W trakcie konferencji prasowej Mateusz Morawiecki został zapytany, jak polskie władze patrzą na Polonię, jej znaczenie w kontekście bieżącego roku wyborczego. Pod koniec maja odbędą się bowiem wybory do PE, a jesienią do polskiego parlamentu.

 

PAP/Radek Pietruszka

 

 

Szef polskiego rządu wskazał, że zawsze gdy odwiedza jakiś zakątek świata "to tam gdzie spotykam Polonię, to gorąco zapraszam ją do powrotu do Polski, tych którzy mogą i chcą, ale także do inwestowania w Polsce". "Do tworzenia wspólnych przedsięwzięć kulturalnych czy biznesowych, bo wtedy te związki Polonii z krajem są takie pulsujące, są bardzo ważne dla Polski, dla jej rozwoju" - powiedział Morawiecki.

 

Jak dodał, z punktu widzenia wyborów "patrzę na to właśnie w jaki sposób Polonia może, mówiąc wzniosłymi słowami, rozsławiać imię Polski za granicą, świadczyć o Polsce jak najlepiej".

 

- Wierzę w to, że to co robimy dla Polaków i dla Polonii, w kraju i za granicą przebija się i jest dostrzegane, że łączymy nowoczesny patriotyzm z nowoczesną gospodarką. Na to liczę, że to zostanie zauważone przez chicagowską Polonię - stwierdził premier.

 

Po zakończeniu konferencji prasowej szef rządu spotkał się z przedstawicielami biznesu. Następnie złożył kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Chicago.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie