Morawiecki i Skvernelis spotkali się z żołnierzami PKW "Orlik"

Polska
Morawiecki i Skvernelis spotkali się z żołnierzami PKW "Orlik"
PAP/Leszek Szymański

Premier Mateusz Morawiecki i szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis spotkali się w piątek z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik", którzy stacjonują w bazie lotniczej w Szawlach na Litwie w ramach misji Baltic Air Policing.

Podczas wizyty w bazie politycy zwiedzili jeden z hangarów i obejrzeli jeden z polskich myśliwców F-16.

 

Morawiecki wyraził zadowolenie, że Polska wspólnie z Litwą od 15 lat w ramach operacji NATO broni litewskiego nieba, "tym samym dając wyraz przyjaźni polsko-litewskiej".

 

- Pokazujemy, jak ważne jest bezpieczeństwo i staramy się je zapewnić naszymi wspólnymi siłami - mówił polski premier. Dziękował też kolejnej zmianie PKW "Orlik" za jej służbę.

 

- Jestem przekonany, że ta wspólna nasza polsko-litewska przyjaźń będzie umacniała nas razem w Unii Europejskiej, w NATO, dla dobra przyszłości naszych państw, naszych narodów - powiedział Morawiecki.

 

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej.

 

Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych uczestników tej misji; obecnie w jej ramach przestrzeni powietrznej państw bałtyckich bronią polskie myśliwce F-16. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie