"Akt solidarności z Francuzami". O godz. 18:50 zabrzmiały dzwony m.in. w Krakowie i Poznaniu

Polska

O godz. 18:50 w środę zabrzmiał dzwon Zygmunt w katedrze wawelskiej oraz dzwon najstarszej katedry w Polsce, czyli katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Był to akt solidarności z Francuzami po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu Zabrzmią także dzwony .

Dzwon polskich królów bije w najważniejszych dla narodu chwilach oraz podczas najważniejszych świąt. W środę zabrzmi o symbolicznej porze - godzinie wybuchu pożaru w Notre Dame.

 

- Jesteśmy całym sercem z tymi, którzy starają się podejmować ogromny trud odnowy tej przepięknej katedry Naszej Pani - powiedział proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

 

Pracownicy parafii "związani z katedrą"

 

Jak dodał, pracownicy parafii są tym bardziej związani z katedrą Notre Dame, że w zeszłym roku część z nich była w tej świątyni, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie przy relikwiach korony cierniowej i spotkali się z proboszczem katedry.

 

Sochacki zaznaczył także, że jeden z dzwonników wawelskich - Mieczysław Rokosz, badał dzwony w katedrze Notre Dame, a wyniki swojej pracy opisał w książce.

 

Dzwony zabrzmią także w Poznaniu

 

"W środę o godz. 18.50 będą biły dzwony katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu na znak solidarności z Kościołem w Paryżu. Decyzję w tej spawie podjął abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. W godzinie pożaru paryskiej katedry Notre-Dame podobnie jak we wszystkich katedrach Francji zabrzmią też dzwony najstarszej katedry na ziemiach polskich" - poinformowała w środę archidiecezja poznańska.

 

W opublikowanym w środę po południu komunikacie, archidiecezja przypomniała, że tuż po otrzymaniu informacji o pożarze paryskiej katedry abp Stanisław Gądecki wyraził solidarność ze wspólnotą Kościoła w Paryżu i głęboki smutek z powodu tragedii.

 

Przewodniczący KEP zwrócił się także do wszystkich Polaków z apelem „o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska, począwszy od Wielkiej Środy".

 

Pożar, do którego doszło w poniedziałek w katedrze Notre Dame w Paryżu, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Pożar udało się opanować. Struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie