"Nous sommes avec vous". Prezydenci polskich miast solidaryzują się z Francją i Paryżem

Świat
"Nous sommes avec vous". Prezydenci polskich miast solidaryzują się z Francją i Paryżem
PAP/EPA/Yoan Valat

Prezydenci Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Łodzi solidaryzują się z Francuzami po poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. "Jesteśmy razem z Wami" - napisał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. "Odbudowa będzie symbolem siły europejskiej solidarności" - ogłosiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. O solidarności - napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zamieścił na Twitterze wpis skierowany do "przyjaciół z Paryża". Podkreślił, że warszawiacy są tego dnia ze stolicą Francji: "Jesteśmy razem z Wami. Nous sommes avec vous" - zadeklarował.

 

 

"To bardzo smutny dzień, nie tylko dla Francuzów, ale dla nas wszystkich, Europejczyków. Spłonęła katedra Notre-Dame, jeden z najbardziej znanych symboli kultury, tradycji i historii Europy. Jej odbudowa będzie symbolem siły europejskiej solidarności" - napisała na Twitterze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

 

 

"Gdańsk solidaryzuje się z Francją i Paryżem, mając w pamięci pożar kościoła św. Katarzyny 13 lat temu w naszym mieście" - napisała z kolei po francusku na Twitterze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

 

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zaznaczył w swoim wpisie, że jeden z najsłynniejszych zabytków świata, będący "dziedzictwem Europy" płonie na naszych oczach. "Nasze serca łączą się w tych wstrząsających chwilach z Paryżem" - podkreślił.

 

 

Wcześniej swoje wsparcie z paryżanami za pośrednictwem Twittera wyrazili również prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 

 

 

 

 

 

Ogień w paryskiej katedrze pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. Według straży pożarnej mógł mieć on związek z pracami renowacyjnymi budowli. W katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną.

 

Strażacy poinformowali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że katedra zostanie odbudowana.

 

Zobacz wideo: fasada i struktura katedry Notre Dame ocalone przed całkowitym zniszczeniem

 

dk/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie