Mieszkańcy Donbasu będą mogli uzyskać rosyjskie obywatelstwo w trybie uproszczonym

Świat
Mieszkańcy Donbasu będą mogli uzyskać rosyjskie obywatelstwo w trybie uproszczonym
PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Władze Rosji mają zamiar zezwolić mieszkańcom tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie na uzyskanie obywatelstwa rosyjskiego w trybie uproszczonym - poinformował we wtorek dziennik "Kommiersant".

Według źródeł gazety prezydent Władimir Putin może wydać stosowny dekret zaraz po wyborach prezydenckich na Ukrainie. Doniesienia "Kommiersanta" pojawiły się na kilka dni przed II turą głosowania w najbliższą niedzielę.

W Rosji już obowiązują poprawki do ustawy o obywatelstwie Federacji Rosyjskiej, które pozwalają prezydentowi na określanie kategorii osób, mających prawo do uzyskania obywatelstwa tego kraju według uproszczonej procedury. Poprawki weszły w życie 29 marca.

Mowa jest w nich o przypadkach, gdy przyznanie obywatelstwa FR w trybie uproszczonym "jest krokiem uzasadnionym i niezbędnym w celu udzielenia pomocy i wsparcia obywatelom obcych państw i bezpaństwowcom przybyłym do Rosji z krajów, gdzie byli prześladowani przez władze z powodów politycznych i gdzie doszło do przewrotów państwowych, konfliktów zbrojnych i innych nadzwyczajnych sytuacji".

Uproszczony tryb uzyskania obywatelstwa nie wymaga zdawania egzaminu i pobytu na terytorium Rosji przez okres powyżej pięciu lat.

 

O paszport będzie się mogło ubiegać 3,5 mln osób


Do tej pory kandydatami do obywatelstwa byli głównie ci mieszkańcy Donbasu, którzy po wybuchu działań zbrojnych wyjechali do Rosji. Teraz - jak ocenia niezależne radio Echo Moskwy - do otrzymania rosyjskiego paszportu pretendować będzie mogło około 3,5 mln osób, bo tylu mieszkańców liczą obszary kontrolowane przez separatystów.

Przy czym - według doniesień portalu RBK - uzyskać obywatelstwo Rosji będą mogły osoby, które już mają paszport wydany przez separatystów i oddadzą paszport Ukrainy.

"Kommiersant" zauważa we wtorek, że w regionach Rosji graniczących z "republikami ludowymi" powołanymi przez separatystów - Doniecką i Ługańską - przygotowano infrastrukturę niezbędną do obsługi obywateli. W Rostowie nad Donem otwarto 16 marca nowy budynek wydziału ds. migracji w ramach regionalnych struktur MSW Rosji.

Działania, jakie prowadzi Rosja w ramach nowej koncepcji polityki migracyjnej państwa, przyjętej w zeszłym roku, mają na celu przesiedlenie do Rosji 5-10 mln osób. Jako kraje pochodzenia rozpatrywane są państwa byłego ZSRR z liczną grupą ludności rosyjskojęzycznej: Ukraina, Kazachstan, Mołdawia i Uzbekistan.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze