26 ludzkich szkieletów, część z nich złożona w ofierze. "Makabryczne odkrycie" na terenie budowy

Technologie
26 ludzkich szkieletów, część z nich złożona w ofierze. "Makabryczne odkrycie" na terenie budowy
Thames Water

Robotnicy przygotowujący teren do instalacji nowej linii wodociągu w hrabstwie Oxfordshire w Wielkiej Brytanii odkryli 26 ludzkich szkieletów pochodzących z epoki żelaza i czasów imperium rzymskiego. "Zawartość części dołów sugeruje, że niektórzy zmarli zostali złożeni w ofierze" - poinformowali archeolodzy.

Prace w były prowadzone w ramach projektu Thames Water, największej brytyjskiej firmy świadczącej usługi wodno-ściekowe. Firma określiła odkrycie, jako "fascynujące i makabryczne".

 

"Do najważniejszych znalezisk trzeba zaliczyć 26 ludzkich szkieletów. Zakłada się, że pochodzą one z okresu od epoki żelaza do czasów Imperium Rzymskiego. Niektórym zmarłym urządzono rytualne pochówki, a razem z nimi zakopano m.in. zwłoki zwierząt i przedmioty gospodarstwa domowego" - napisano w komunikacie Thames Water.

 

Thames Water

 

"Zmienia nasze postrzeganie przeszłości"

 

Starożytne znaleziska zabezpieczyli archeolodzy z Costwold Archeology. Według badaczy odkrycie pozwala na poznanie zwyczajów Brytów jeszcze przed podbiciem Wysp przez Rzymian.

 

"Dowody znalezione na miejscu przez archeologów sugerują, że część ze zmarłych została złożona w ofierze. Odkrycie zmienia nasze postrzeganie przeszłości i ułatwia nam zrozumienie wierzeń osób, które żyły tutaj przed 2 tys. laty." - poinformował Neli Holbrook, dyrektor generalny Costwold Archeology.

 

Thames Water

Przedstawiciele Thames Water przyznają, że choć to nie pierwszy raz, gdy podczas prac trafiają na historyczne znaleziska, odkrycie w hrabstwie Oxfordshire jest do tej pory "największym i najbardziej ekscytującym".

 

Zobacz również: Szokujące odkrycie na cmentarzu. W dwuosobowym grobie znaleziono szczątki sześciu osób

 

 

 

bas/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie