UE, Niemcy, Francja odrzucają sugestię Trumpa w sprawie Wzgórz Golan

Świat
UE, Niemcy, Francja odrzucają sugestię Trumpa w sprawie Wzgórz Golan
Jakub Mejer

UE nie uznaje suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan - podkreśliła w piątek rzeczniczka Unii w reakcji na sugestię prezydenta USA Donalda Trumpa. Także rzeczniczka rządu Niemiec odrzuciła pomysł amerykańskiego prezydenta. Podobnego zdania jest francuskie MSZ.

- Stanowisko UE nie zmieniło się. Unia Europejska, zgodnie z prawem międzynarodowym, nie uznaje suwerenności Izraela nad terytoriami okupowanymi przez Izrael od czerwca 1967 roku, łącznie ze Wzgórzami Golan, i nie uważa ich za część izraelskiego terytorium - powiedziała rzeczniczka UE agencji Reutera.

 

Rzeczniczka rządu Niemiec Ulrike Demmer podkreśliła, że jeśli granice państwowe mają być zmienione, "musi to być robione środkami pokojowymi", z udziałem wszystkich, których to dotyczy. Rząd Niemiec "odrzuca jednostronne posunięcia" - zaakcentowała.

 

- Golan to terytorium okupowane przez Izrael od 1967 roku. Francja nie uznaje izraelskiej aneksji z 1981 roku. Uznanie izraelskiej suwerenności nad Golan, okupowanym terytorium, byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym, a zwłaszcza z obowiązkiem nieuznawania przez państwa nielegalnej sytuacji - podkreślono w piątek na codziennym briefingu we francuskim MSZ.

 

Zaakcentowano też, że w rezolucjach Rady Bezpieczeństwa ONZ ta aneksja została uznana za nieważną.

 

Trump oświadczył w czwartek, że nadszedł czas, by uznać, że Wzgórza Golan należą do Izraela; napisał na Twitterze, że ma to "kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela i stabilności regionu".

 

"Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan" - głosi tweet prezydenta.

 

Agencja AFP napisała w komentarzu, że Trump udzielił w ten sposób politycznego poparcia premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu na cztery dni przed jego wizytą w Waszyngtonie i niespełna trzy tygodnie przez izraelskimi wyborami parlamentarnymi.

 

Izrael zajął znaczną część należących do Syrii Wzgórz Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie wcielił je administracyjnie do swego terytorium; decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości sobie Syria.

 

W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której Izrael został skrytykowany za okupację Wzgórz Golan.(

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie