Szukał skarbów wykrywaczem metalu. Zniszczył grobowiec sprzed 5 tys. lat

Świat
Szukał skarbów wykrywaczem metalu. Zniszczył grobowiec sprzed 5 tys. lat
Jersey Heritage

Organizacje ochrony dziedzictwa na wyspie Jersey (terytorium zależnego od Wielkiej Brytanii) w wydanym oświadczeniu wyraziły "żal i ubolewanie" z powodu poważnych uszkodzeń dolmenu sprzed 5 tys. lat w pobliżu Noirmont. Nieznany sprawca przekopał prehistoryczne miejsce, uszkadzając m.in. wierzchnią warstwę głównej komory grobowca.

Mężczyznę z wykrywaczem metalu i narzędziami archeologicznymi zauważyła jedna ze spacerowiczek, która o zdarzeniu powiadomiła przedstawicieli organizacji Jersey Heritage.

 

Na miejsce udała się Olga Finch, opiekun ds. archeologii w organizacji, która potwierdziła zniszczenie prehistorycznej konstrukcji.

 

Jersey Heritage

 

"Jesteśmy zszokowani i zasmuceni, że dolmen La Hougue de Vinde został celowo uszkodzony w celu osiągnięcia osobistych korzyści" - napisały we wspólnym oświadczeniu organizacje ochrony dziedzictwa na Jersey.

 

Jak dodano "dolmeny są częścią naszego wspólnego dziedzictwa i powinny być chronione dla przyszłych pokoleń". Jednocześnie podziękowano osobie, która widząc szkody zgłosiła się do organizacji.

 

Dolmen La Hougue de Vinde powstał ok. 5 tys. lat temu. Neolityczna konstrukcja składa się z kamieni położonych w okręgu i jest otoczona przez gruzową ścianę. Choć jest otwarta dla turystów, to, jako zabytek archeologiczny z pierwszej kategorii podlega także ochronie prawnej.

bas/msl/ polsatnews.pl, Bailiwick Express
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie