Nie żyje rektor Politechniki Gdańskiej. Prof. Jacek Namieśnik zmarł nagle w wieku 69 lat

Technologie
Nie żyje rektor Politechniki Gdańskiej. Prof. Jacek Namieśnik zmarł nagle w wieku 69 lat
pg.edu.pl

W niedzielę w swoim domu w Gdańsku zmarł nagle, w wieku 69 lat, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik. Specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Funkcję rektora pełnił od 2016 r. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem.

O nagłej śmierci rektora poinformowało w niedzielę biuro prasowe Politechniki Gdańskiej (PG). "Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej PG, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju" - napisano w komunikacie gdańskiej uczelni.

 

Rektora pożegnał na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. "Smutna wiadomość dla polskiej nauki. Zmarł Prof. Jacek Namieśnik, wybitny uczony, znakomity rektor Politechniki Gdańskiej, zwolennik odważnych reform, wspaniały człowiek. R.I.P." - napisał polityk.

 

 

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller napisał, że Namieśnik był wybitnym naukowcem i "świetnym rektorem mającym kompleksową wizję rozwoju uczelni".

 

 

 

"Nasza Alma Mater straciła wielką osobowość, wybitnego naukowca, dydaktyka oraz przyjaciela studentów. Łączymy się w bólu z bliskimi ś.p. Rektora" - napisali z kolei studenci gdańskiej politechniki.

 

 

"Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój naszej uczelni. Swój trud i wysiłek skupiał zwłaszcza na dążeniu do wprowadzenia PG do prestiżowego grona uczelni badawczych" - poinformowała uczelnia.

 

"W tych poruszająco smutnych chwilach szczególne wyrazy współczucia należą się zwłaszcza członkom rodziny Profesora Jacka Namieśnika, jak również wszystkim jego współpracownikom i wychowankom, dla których był mistrzem i opiekunem" - napisano w komunikacie.

 

Prof. Jacek Namieśnik został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w marcu 2016 r., a funkcję tę zaczął sprawować 1 września 2016 r. i miał ją pełnić do 2020 r.

 

Politechnika Gdańska przypomniała, że prof. Jacek Namieśnik był "jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego".

 

Prof. Namieśnik specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tam w wieku 29 lat stopień doktora, a później profesora. Był autorem lub współautorem około 800 publikacji naukowych, miał też na koncie wiele patentów.

 

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe, został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu tytuły doktora honoris causa.

hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie