Otwarcie nowoczesnej prototypowni na Politechnice Gdańskiej

Technologie
Otwarcie nowoczesnej prototypowni na Politechnice Gdańskiej
Flickr/Daniel Timm/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Całodobową prototypownię ProtoLab, wyposażoną w nowoczesne urządzenia do testowania rozwiązań z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) otwarto w czwartek na Politechnice Gdańskiej. To pierwsza taka uczelniana prototypownia w Pomorskiem.

Operatorem ProtoLabu jest spółka celowa Politechniki Gdańskiej Excento, która realizuje projekt e-Pionier, współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 

- ProtoLab jest takim miejscem - wzorowanym m.in. na doświadczeniach fińskich, gdzie jest tzw. Design Factory - w którym osoby, które chcą przygotować jakieś prototypy wymyślonych przez siebie rozwiązań, w szczególności w obszarze ICT, mogą przyjść i sprawdzić te pomysły na profesjonalnym sprzęcie - wyjaśnił dziennikarzom prezes Excento, Krzysztof Malicki.

 

Dla studentów z różnych wydziałów

 

Z ProtoLabu mogą korzystać bez nadzoru i przez 24 godziny na dobę studenci, pracownicy naukowi PG oraz zespoły poszukujące rozwiązań problemów zgłoszonych w ramach e-Pionier. Jednocześnie będzie mogło w nim pracować do 25 osób.

 

- Ważne jest, że do ProtoLabu będą mogli przychodzić studenci ze wszystkich wydziałów. To pomoże łączyć nam ludzi o różnych specjalnościach, a w firmach tak przecież właśnie jest, że pracują w nich ludzie o różnych zawodach - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami prorektor ds. internacjonalizacji i innowacji PG, prof. Piotr Dominiak.

 

W ProtoLab znalazły się m.in. profesjonalne stanowiska do projektowania i wykonywania obwodów PCB, testowania elektroniki i oprogramowania, czy projektowania i wykonywania elementów automatyki i mechaniki. Prototypownię wyposażono także w różnego rodzaju urządzenia, w tym oscyloskopy, generatory, mierniki, obciążenia oraz oprogramowanie. Nie zabrakło również stanowisk lutowniczych, narzędzi oraz drukarki 3D.

 

Projekt wart 14 milionów

 

Użytkownicy ProtoLab będą mieli również dostęp do najnowszych technologii pomiarowych, wykorzystywanych chociażby w fabrykach samochodów Tesla w USA.

 

Celem projektu „e-Pionier - wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym" jest rozwiązywanie istotnych problemów społeczno-gospodarczych w formule zbliżonej do zamówień przedkomercyjnych.

 

Projekt o wartości prawie 14,4 mln zł współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, wkład funduszy europejskich wynosi ponad 11,5 mln zł.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!