Zatrzymania podczas demonstracji "żółtych kamizelek". 31 tys. protestujących w całym kraju

Świat
Zatrzymania podczas demonstracji "żółtych kamizelek". 31 tys. protestujących w całym kraju
PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Podczas sobotniego protestu "żółtych kamizelek" w Paryżu zatrzymano 27 osób - informuje Reuters. 23 osoby zatrzymano także w Tuluzie na południu Francji. Kilkuset uczestników demonstracji podpalało samochody i motocykle.

W demonstracji w Tuluzie wzięło udział ok. 5-6 tys. osób. Policja użyła gazu łzawiącego, kiedy zaczęto rzucać przedmiotami, palić kosze na śmieci i wchodzić na teren, na którym zabronione są demonstracje.

 

Do niewielkich starć z policją doszło też w pobliżu portu w Marsylii.

 

W innych miastach protesty przebiegały relatywnie spokojnie - podaje Reuters.

 

31 tys. uczestników

 

Według MSW w całym kraju w protestach uczestniczyło ok 31 tys. osób. To o 7 tys. więcej niż w ubiegłą sobotę, lecz znacznie mniej niż w pierwszych tygodniach demonstracji, kiedy na ulice wychodziły setki tysięcy osób - wskazuje Reuters. W Paryżu protestowało w sobotę ok. 5 tys. osób.

 

Agencja pisze, że część protestujących "żółtych kamizelek" zapowiedziała na przyszłą sobotę kolejną, 23. rundę protestu.

 

"Żółte kamizelki" protestują przeciwko polityce gospodarczej i społecznej rządu. Ich demonstracje trwają od listopada 2018 roku; początkowo protestujący sprzeciwiali się głównie planowanej podwyżce akcyzy na paliwo, z której rząd pod naciskiem zrezygnował. Teraz wysuwają również żądania polityczne, w tym dymisji prezydenta Emmanuela Macrona.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie