Bielan: Broniarz konsultuje wszystkie poważniejsze decyzje ze Schetyną

Polska
Bielan: Broniarz konsultuje wszystkie poważniejsze decyzje ze Schetyną
Polsat News

- Myślę, że wszystkie poważniejsze decyzje szef ZNP Sławomir Broniarz konsultuje z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Ocenił, że zbyt niskie płace nauczycieli to efekt rządów PO-PSL. O sprawie dyskutowali goście Bogdana Rymanowskiego w programie "Polska Wybiera - Eurowybory 2019" na antenie Polsat News.

- Nie wierzę żeby któryś z polityków rzeczywiście doprowadził do tego, żeby nie było matur - powiedział Bielan zapytany przez RMF FM o ewentualne zakłócenia w przebiegu matur.

 

- Myślę, że pan Schetyna, pan Broniarz jednak się cofną - zaznaczył. Dodał, że Grzegorz Schetyna "to jest przyjaciel, niemalże zwierzchnik pana Broniarza".

 

- Myślę, że wszystkie takie poważniejsze decyzje pan Broniarz jednak z nim konsultuje. (...) Widzę, jak zgodnie współpracują od kilku lat. Widziałem ich ramię w ramię na demonstracjach przeciwko rządowi, widziałem pana Broniarza wielokrotnie wychodzącego z siedziby Platformy Obywatelskiej, wiem jak pan Broniarz zachowywał się w ciągu choćby trzech lat rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy zamrożono płace nauczycieli - powiedział Bielan.

 

"Niskie płace nauczycieli to efekt rządów PO-PSL"

 

Ocenił, że zbyt niskie płace nauczycieli to m.in. efekt rządów PO-PSL. - Jeżeli mamy dzisiaj duży problem z płacami nauczycieli - bo ja przyznaję, że ten problem istnieje - to to są zaniechania rządu, m.in. Grzegorza Schetyny, który przez trzy lata zamroził płace nauczycieli między 2012 a 2015 rokiem i my dzisiaj musimy nadrabiać zaległości - powiedział.

 

Dodał, że szef ZNP "wówczas nie organizował takich drastycznych protestów".

 

Bielan ocenił, że strajk kwietniowy strajk mógł zostać zaplanowany celowo w zwiazku z kalendarzem wyborczym i egzaminami.

 

Zaznaczył, że obecny rząd od kwietnia 2018 r. do września 2019 r. podwyższy płace nauczycieli o niemal 21 proc.

 

Do sprawy odnieśli się goście Bogdana Rymanowskiego w programie "Polska Wybiera - Eurowybory 2019".

 

- Nie mam zielonego pojęcia, żeby coś było konsultowane - mówił europoseł Michał Boni. 

 

 

Strajk nauczycieli

 

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim również udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

 

Według ZNP we wtorek w strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek - według związkowców - skala protestu była na tym samym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

rob/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie