Związki nauczycielskie z całego świata popierają strajk nauczycieli w Polsce

Polska
Związki nauczycielskie z całego świata popierają strajk nauczycieli w Polsce
ZNP

Od pierwszego dnia strajku otrzymujemy listy poparcia od naszych koleżanek i kolegów ze związków nauczycielskich z całego świata - poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego. "Rozumiemy Waszą walkę! Jesteśmy z Wami, jesteście dla nas wzorem!" - piszą nauczyciele z innych krajów.

"Serdeczne słowa płyną od organizacji z sąsiednich krajów, z którymi od dawna współpracujemy i w których polskie nauczycielki i nauczyciele mają licznych przyjaciół oraz z odległych miejsc na świecie, a co szczególnie poruszające, z krajów, gdzie kondycja zawodu nauczyciela i samej edukacji jest niekiedy gorsza niż nasza" - poinformował  na swojej stronie Związek Nauczycielstwa Polskiego.

 

Protest nauczycieli wsparła konfederacja do której należy ZNP - Międzynarodówka Edukacyjna. Wyrazy wsparcia dla protestujących nauczycieli przesłały również związki nauczycielskie i ich konfederacje z Belgii, Bułgarii, Cypru, Czarnogóry, Danii, Niemiec, Grecji, Gruzji, Łotwy, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Węgier oraz Wielkiej Brytanii. 

 

Wyrazy wsparcia dla protestujących w Polsce pedagogów przekazała również Światowa Konfederacja Nauczycielskich Związków Zawodowych i afiliowany przy niej związek nauczycieli ze Sri Lanki.

 

Jako dowód ZNP przedstawił zdjęcie nadesłanych dokumentów. 

 

 

Związek poinformował, że "wśród wyrazów poparcia są też serdeczne słowa kierowane do nas od zagranicznych ekspertów lub osób zainteresowanych polską edukacją, których gościliśmy w naszej siedzibie, zwiedzali placówki edukacyjne lub współpracowali z nami we wspólnych międzynarodowych projektach".

 

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", m.in. z woj. wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą udział także nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

dk/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!