Sfotografował się ze szczątkami ojca. "Chciałem zrealizować swoje marzenie"

Świat
Sfotografował się ze szczątkami ojca. "Chciałem zrealizować swoje marzenie"
Artand.cn

Pekiński artysta Siyuan Zhuji opublikował na platformie społecznościowej Weibo oraz w serwisie dla artystów Artand.cn zdjęcia, na których widać go leżącego obok ekshumowanych kości ojca. Odzewem była głównie krytyka opinii publicznej. Internauci zarzucili 33-latkowi m.in. brak moralności. Jego konto na chińskiej platformie Weibo zostało zablokowane.

Artysta umieścił zdjęcia przedstawiające jego i szczątki zmarłego 30 lat wcześniej ojca dokładnie dzień po chińskim święcie Ching Ming. Jest to święto grobów, które zgodnie z chińską tradycją jest obchodzone z radością.

 

Opublikowane zdjęcia Siyuan Zhuji opatrzył wpisem, że jego ojciec zmarł przedwcześnie na raka wątroby. On sam nie zdążył go poznać i przez całe swoje życie bardzo tego żałował.

 

Jak tłumaczył, nadarzyła się okazja aby "być bliżej ojca", bo jego grób został naruszony i szczątki trzeba było ekshumować w inne miejsce.

 

Autopromocja 

 

W rozmowie z chińskimi mediami 33-letni artysta przyznał, że w całym przedsięwzięciu był również element autopromocji. Powiedział, że rozpowszechnił dzieło w kręgu artystów, ale nie przypuszczał, że dotrze do szerszej publiczności.

 

- Traktowałem to jako dzieło sztuki, robiłem to dla sztuki - powiedział w telefonicznej rozmowie z "South China Morning Post". - Prawdziwa sztuka nie powinna bać się, powinna stawić czoła opinii publicznej – stwierdził.

 

Siyuan wytłumaczył, że zdjęcia zrobiła jego żona, a w ułożeniu szczątków pomógł mu pracownik cmentarza.

 

Nie zawiadomił jednak o swoim pomyśle matki. Ta później powiedziała, "skoro pracownik cmentarza nie miał problemu z pomocą jej synowi, ona też go popiera, jak i całą jego artystyczną działalność".

 

"Zły syn"

 

Najbardziej krytykowane jest zdjęcie, na którym nagi 33-latek leży obok szczątków ojca.

 

"Zły syn. Może chciałeś spełnić swoje własne egoistyczne pragnienia"– pisali internauci.

 

"Żadnej moralności! Jeśli chcesz robić zdjęcia z ojcem, używaj jego starych zdjęć i edytuj cyfrowo, aby połączyć je z własnymi!" - napisał inny użytkownik platformy społecznościowej.

 

Kult przodków to w Chinach silna tradycja. W czasie święta grobów mieszkańcy całymi rodzinami sprzątają nagrobki. Istnieje również wiele przesądów dotyczących traktowania grobów członków rodzin.

 

las/ polsatnews.pl. The Sun

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze