Dzięki fałszywym dokumentom miał zaciągnąć kredyty na 3 mln zł. Obywatel Niemiec został skazany

Polska
Dzięki fałszywym dokumentom miał zaciągnąć kredyty na 3 mln zł.  Obywatel Niemiec został skazany
pixabay.com/ajel

Na osiem lat więzienia skazał jeleniogórski sąd obywatela Niemiec Samuyela L., który został oskarżony przez prokuraturę o oszustwa bankowe oraz działanie na szkodę spółki, której był właścicielem.

57-letni obywatel Niemiec został oskarżony przez jeleniogórskich śledczych m.in. o posłużenie się fałszywymi dokumentami w celu uzyskania kredytów bankowych, działanie na szkodę spółki, w której był prezesem zarządu, a także podejmowanie działań w celu udaremnienia zaspokojenia wierzycieli.

 

Samuyel L. od wielu lat przebywał w Polsce. W Kamiennej Górze prowadził firmę zajmującą się handlem drobiem; był prezesem zarządu tej spółki.

 

Fałszywe dane dotyczące spółki

 

Zdaniem śledczych, L. ubiegając się o kredyty w trzech różnych bankach, przedstawiał fałszywe dane dotyczące spółki, którą kierował. Na podstawie tych dokumentów banki przyznały kredyty w łącznej kwocie niemal 3 mln zł.

 

Według prokuratury, mężczyzna w latach 2010-2015 wyprowadził z majątku kamiennogórskiej spółki pieniądze na konta w Niemczech, gdzie prowadził inną firmę. W ten sposób kamiennogórska spółka miała ponieść szkody na niemal 2 mln zł.

 

W 2014 r. banki, które udzieliły kredytu zaczęły dochodzić swoich należności, wszczęto wówczas postępowanie komornicze.

 

Osiem lat pozbawienia wolności

 

- Rzeczywista kondycja finansowa spółki była bardzo zła. Jak wykazało śledztwo, co najmniej od 2008 roku spółka znajdowała się w stanie grożącej upadłości  - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski.

 

Samuyel L. nie przyznał się do postawionych mu zarzutów.

 

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał L. winnym zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę 8 lat więzienia.

 

- Ponadto orzeczono wobec niego zakaz zajmowania stanowisk w spółkach prawa handlowego związanych z reprezentacją lub zajmowaniem się sprawami majątkowymi oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z udzielaniem lub ubieganiem się o kredyty i środki publiczne - dodał prok. Czułowski.

rob/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie