Decyzja Sejmu - przedsiębiorcy będą korzystać z jednej bazy podatników VAT

Biznes
Decyzja Sejmu - przedsiębiorcy będą korzystać z jednej bazy podatników VAT
PAP/ Radek Pietruszka

Stworzenie jednej elektronicznej bazy podatników VAT, dzięki której firmy będą miały możliwość weryfikacji informacji o swoich kontrahentach - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowela ustawy o podatku od towarów i usług. Dostęp do wykazu będzie bezpłatny.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 385 posłów, żaden nie był przeciw, a tylko 24 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

 

Spis podatników ułatwieniem dla biznesu

 

Główną zmianą, jaką wprowadzi nowelizacja ustawy o VAT i innych ustaw, jest stworzenie jednego zbioru podatników VAT, który ma ułatwić przedsiębiorcom sprawdzanie ich partnerów biznesowych.

 

Według resortu finansów, który jest autorem przepisów, pozwolą one na uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz zminimalizują ryzyko nieświadomego udziału w tzw. karuzelach VAT-owskich. Dostęp do bazy będzie bezpłatny.

 

 

Zgodnie z nowelizacją wykaz podmiotów, w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT oraz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT (w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona) będzie w formie elektronicznej prowadził szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

 

Bezpłatny, aktualizowany na bieżąco

 

Wykaz będzie dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i będzie aktualizowany na bieżąco tzn. każdego dnia roboczego, raz na dobę.

 

Nowe przepisy przewidują, że wykaz będzie zawierał m.in.: nazwę firmy, adres prowadzonej działalności, numer NIP, REGON, wykaz rachunków bankowych, daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz datę przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT.

 

Ustawa zakłada ponadto, że podatnik nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przelewów, które trafiły na rachunki inne niż wskazane w urzędowym wykazie.

 

Większość przepisów znowelizowanej ustawy ma wejść w życie 1 września 2019 roku

rob/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie