Były żołnierz przyznał się do zabójstwa słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka

Świat
Były żołnierz przyznał się do zabójstwa słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka
commons.wikimedia.org/Jozef Kotulič

Mężczyzna oskarżony o zabójstwo słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka przyznał się do zarzucanych mu czynów - informuje Reuters powołując się na słowacką telewizję publiczną RTVS. Zabójstwo Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej w ubiegłym roku wywołało masowe protesty na Słowacji; do dymisji podał się premier Robert Fico.

Kuciak, współpracownik portalu Aktuality.sk, został zabity razem ze swoją narzeczoną Martiną Kušnírovą 21 lutego 2018 roku. We wrześniu 2018 roku zatrzymano i postawiono zarzuty podwójnego zabójstwa czterem osobom.

 

RTVS powołując się na źródła w policji poinformowała, że były żołnierz identyfikowany jako Miroslav M. przyznał się do winy po trwającym pięć godzin przesłuchaniu.

 

Milioner oskarżony o zlecenie zabójstwa

 

W połowie marca zarzuty usłyszał też Marian Kočner, milioner który miał zlecić zabójstwo. Policja na konferencji stwierdziła, że powodem śmierci Kuciaka była jego "działalność dziennikarska". 

 

Akta w sprawie zabójstwa Kuciaka mają 40 tomów - w sumie ponad 15 tys. stron. Przesłuchano 220 świadków i 17 podejrzanych.


Zabójstwo Kuciaka i jego narzeczonej wywołało na Słowacji największe demonstracje od upadku komunizmu w 1989 roku i doprowadziło do kryzysu politycznego. W konsekwencji z urzędu premiera zrezygnował Fico, którego zastąpił wiceprzewodniczący jego partii Kierunek-Socjalna Demokracja (Smer SD) Peter Pellegrini.

msl/dro/ Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie