Założyciel portalu WikiLeaks - Julian Assange został zatrzymany przez policję

Świat
Założyciel portalu WikiLeaks - Julian Assange został zatrzymany przez policję
PAP/EPA/Andy Rain

O ujęciu Juliana Assange'a poinformowała brytyjska policja, dodając, że zaproszono ją do ambasady Ekwadoru w Londynie gdy, rząd tego kraju wycofał azyl i zawiesił obywatelstwo dla Assange'a. Przebywał on tam od 2012 roku, chcąc uniknąć ekstradycji do Szwecji. Amerykańska prokuratura zarzuciła mu, że spiskował z Chelsea Manning, byłą analityk armii USA, w celu przejęcia tajnych rządowych danych.

Londyńska policja potwierdziła w czwartek, że założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange został aresztowany nie tylko jako oskarżony o zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie, ale też na podstawie wniosku o ekstradycję wystawionego przez władze USA. W USA Julianowi Assange grozi jednak maksymalnie pięć lat więzienia.

 

Założyciel WikiLeaks na posterunku policji

 

Informacja na ten temat została podana po przewiezieniu 46-letniego Australijczyka na posterunek policji w centralnym Londynie.

 

Jak dodano, Assange stanie przed sądem "tak szybko, jak to możliwe".

 

 

Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno powiedział, że jego kraj wycofał azyl i zawiesił obywatelstwo, bo Assange "wielokrotnie łamał międzynarodowe konwencje".

 

 

Ekwador nie chce kary śmierci

 

"Zgodnie z naszym silnym przywiązaniem do praw człowieka oraz prawa międzynarodowego poprosiłem Wielką Brytanię, by zagwarantowała, że Assange nie zostanie poddany ekstradycji do państwa, gdzie może być torturowany lub skazany na karę śmierci" - oświadczył w filmie opublikowanym na Twitterze.

Dodał, że brytyjski rząd potwierdził to na piśmie.

 

Kara śmierci obowiązuje m.in. w USA. Politycy w tym kraju wzywali do oskarżenia Assange'a o zdradę i do podjęcia próby postawienia go przed amerykańskim sądem.

 

WikiLeaks poinformowało, że ich zdaniem Ekwador złamał prawo międzynarodowe wycofując azyl.

 

Rosja nie wspomina o azylu

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził w czwartek nadzieję, że Assange będzie traktowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Przedstawiciel rosyjskich władz nie wspomniał jednak o możliwości udzielenia Assange'wi azylu politycznego.

 

Pieskow wypowiadał się na temat Australijczyka na konferencji prasowej. Podczas briefingu padło pytanie o to, czy Rosja gotowa jest udzielić Assange'owi schronienia.

 

Rzecznik Kremla odparł jedynie, że jeśli informacja o zatrzymaniu Assange'a odpowiada rzeczywistości, to Rosja "oczywiście ma nadzieję, że wszystkie jego prawa będą przestrzegane".

 

"Assange nie jest bohaterem"

 

Jak powiedział brytyjski szef dyplomacji Jeremy Hunt w rozmowie z telewizją Sky News, "jest słuszne, że o jego (Assenge'a) przyszłości zdecyduje brytyjski wymiar sprawiedliwości".

 

Wyjaśnił, że dalszy pobyt Assange'a w ambasadzie Ekwadoru był "nietolerowalny" dla władz tego kraju, które - w jego ocenie - stały się "zakładnikiem" działań Australijczyka.

 

Ocenił, że Assange "nie jest bohaterem". - Nikt nie jest ponad prawem - podkreślił Jeremy Hunt.

 

Zastępca Hunta Alan Duncan dodał, że "wszystkie strony chciały doprowadzić do zakończenia tej sytuacji", a "pierwszym priorytetem będzie przyjrzenie się jego stanowi zdrowia" po siedmioletnim pobycie w zamkniętych pomieszczeniach placówki dyplomatycznej.

 

Wiceminister potwierdził także, że Wielka Brytania co do zasady sprzeciwia się ekstradycjom do państw, w których za dane przestępstwo może grozić kara śmierci, sugerując, że rząd odmówiłby ewentualnym żądaniom Stanów Zjednoczonych w sprawie przekazania Assange'a w celu skazania go za szpiegostwo.

 

Zarzuty w sprawie gwałtu

 

Assange przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku, gdzie schronił się, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji. Prowadzone było tam przeciwko Australijczykowi dochodzenie, dotyczące zarzutów gwałtu na obywatelce Szwecji. Zostało ono umorzone w 2017 roku.

 

Australijczyk po umorzeniu był ścigany brytyjskim nakazem aresztowania za niestawienie się w sądzie w 2012 roku (właśnie w sprawie szwedzkiego dochodzenia) mimo wpłaconej kaucji.

 

Assange zaprzeczał zarzutom. W czwartek prawniczka reprezentująca domniemaną ofiarę poinformowała, że będzie zabiegała o ponowne otwarcie umorzonego w 2017 r. śledztwa.

 

Szwedzka prokuratura oświadczyła, że śledzi rozwój sytuacji w związku z aresztowaniem Assange'a i dodała, że dochodzenie może być wznowione tak długo, jak domniemane przestępstwo nie ulegnie przedawnieniu, czyli w tym przypadku do sierpnia 2020 r.

 

"Zrobimy wszystko by był sądzony za gwałt"

 

- Moja klientka i ja właśnie otrzymałyśmy informację, że Assange został aresztowany. Fakt, że to, na co czekaliśmy i na co mieliśmy nadzieję od prawie siedmiu lat, właśnie się dzieje, i oczywiście jest szokiem dla mojej klientki. Zrobimy wszystko, co możemy, aby prokuratorzy ponownie otworzyli wstępne szwedzkie śledztwo kryminalne, aby Assange został wydany do Szwecji i był sądzony za gwałt - oświadczyła Elisabeth Massei Fritz, prawniczka domniemanej ofiary.

 

Julian Assange założył Wikileaks w 2006 roku. Serwis, który publikował wycieki poufnych danych, zasłynął w 2010 roku publikacją wielu słynnych materiałów, m.in. nagranie z helikoptera, który w Iraku zabija cywili, w tym dziennikarzy. Dokumenty US Army dotyczące wojny w Afganistanie i Iraku. upublicznienie ponad 250 tys. dokumentów amerykańskiej dyplomacji (największy wyciek w historii USA).

jm/zdr/maw/ PAP, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie