Assange zostanie przesłuchany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie

Świat
Assange zostanie przesłuchany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie
PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI

Twórca demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange, oskarżony w Szwecji o gwałt, zostanie przesłuchany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie 14 listopada - poinformowała w poniedziałek szwedzka prokuratura.

Według ekspertów może to być krok ku zakończeniu dyplomatycznego impasu z udziałem Assange'a. Założyciel WikiLeaks, na którym zarzut ciąży od 2010 roku, będzie miał po raz pierwszy możliwość przedstawienia własnej wersji wydarzeń.

 

- Ekwador przystał na wniosek Szwecji o pomoc prawną w sprawach kryminalnych i przesłuchanie zostanie przeprowadzone przez ekwadorskiego prokuratora - głosi oświadczenie szwedzkiej prokuratury. Stronę szwedzką reprezentować będzie m.in. prowadząca w Szwecji sprawę prokurator Ingrid Isgren.

 

Badania DNA

 

Zapis przesłuchania zostanie przekazany w formie pisemnej szwedzkim sędziom, którzy ostatecznie zdecydują o kolejnych krokach w sprawie Assange'a.

 

Od Australijczyka ma również zostać pobrana, za jego zgodą, próbka w celu przeprowadzenia badań DNA.

 

Adwokat Assange'a Per Samuelsson oświadczył, że wraz ze swym klientem zabiegał o "takie przesłuchanie od 2010 roku".

 

Australijski aktywista jest podejrzany w Szwecji o popełnienie gwałtu na obywatelce tego kraju podczas pobytu w Sztokholmie w 2010 roku. W trakcie tego samego pobytu miało dojść także ze strony Assange'a do napaści na tle seksualnym na inną kobietę, ale to oskarżenie uległo przedawnieniu.

 

W ambasadzie od ponad 4 lat

 

45-letni Assange od lata 2012 roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru, gdzie otrzymał azyl polityczny. Jego obrona dowodziła, że Australijczyk w przypadku opuszczenia ambasady jest narażony na utratę azylu i ekstradycję do Stanów Zjednoczonych w związku z toczącym się tam przeciwko niemu postępowaniu karnym.

 

Julian Assange jest twórcą portalu WikiLeaks, na którym opublikowano tajne dokumenty USA, m.in. materiały na temat operacji wojskowych w Iraku i Afganistanie oraz korespondencję placówek dyplomatycznych z Departamentem Stanu USA.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie