Kara więzienia dla wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy m.in. za jazdę po pijanemu

Polska
Kara więzienia dla wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy m.in. za jazdę po pijanemu
Polsat News

Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał 22-letniego Dominika W., wnuka b. prezydenta Lecha Wałęsy, na dwa lata i osiem miesięcy więzienia za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu i znieważenie policjantów. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces ruszył w lipcu ubiegłego roku, wyrok zapadł w środę.

 

Do zdarzenia, którego dotyczy sprawa,  doszło 25 lutego 2018 r. Policja otrzymała wówczas informację, że jedną z ulic na gdańskiej Oruni jedzie golf, którego kierowca ignoruje sygnały i znaki drogowe. Według świadków, auto miało też uderzyć w prawidłowo zaparkowane samochody i odjechać. Policjanci zatrzymali kierowcę - był nietrzeźwy, znieważał funkcjonariuszy, a jednego z nich kopnął. Ustalono, że wcześniej groził i szarpał osobę, która próbowała go zatrzymać.

 

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk informowała, że Dominikowi W. zarzucono popełnienie pięciu czynów, z których najpoważniejszy to "sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu drogowym". Wawryniuk zaznaczyła, że W. poruszał się autem nie mając do tego uprawnień i był nietrzeźwy (w chwili zatrzymania miał w wydychanym powietrzu nie mniej niż 2,08 promila alkoholu).

 

Przyznał się do dwóch zarzutów

 

Mężczyzna został również oskarżony o znieważenie policjantów i zmuszanie ich do "odstąpienia od czynności służbowych". Dominikowi W. zarzucono też użycie przemocy i gróźb wobec osoby, która próbowała go zatrzymać. Groziło mu do 12 lat więzienia.

 

22-latek przyznał się w śledztwie do prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz uszkodzenia pojazdu. Nie przyznał się do znieważenia policjantów. 

 

Donikik W. ma już na koncie wyrok za naruszenie nietykalności cielesnej byłej znajomej swojego brata. Sąd skazał go na pół roku prac społecznych, miał też zapłacić pokrzywdzonej 1 tys. zł i pisemnie ją przeprosić. 

zdr/dro/ Radio Gdańsk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie