Postawiono zarzuty byłemu senatorowi PO Erykowi S. Sąd orzekł dwumiesięczny areszt

Polska
Postawiono zarzuty byłemu senatorowi PO Erykowi S. Sąd orzekł dwumiesięczny areszt
Kancelaria Senatu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego senatora PO Eryka S., który według śledczych miał brać udział w grupie wyłudzającej pieniądze z PARP. Zatrzymania dokonano w śledztwie CBA i Prokuratury Regionalnej w Krakowie, w którym jest już 28 podejrzanych. Zatrzymany, to były senator z Płocka, obecnie przedsiębiorca. W czwartek wieczorem sąd orzekł wobec niego dwumiesięczny tymczasowy areszt.

Zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne b. płocki senator to Eryk S. - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa. Był senatorem VII kadencji - wyjaśnił Dział Prasowy PK. Prokuratura wystąpiła do sądu o areszt dla S.

 

Jak przekazała prok. Bialik, były senator PO został zatrzymany "w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która przy wykorzystaniu nierzetelnej poświadczającej nieprawdę dokumentacji przeprowadziła szereg operacji gospodarczych i finansowych umożliwiających wyłudzanie środków publicznych w postaci dotacji celowych i zwrotu nienależnego podatku VAT".

 

Prokuratura Regionalna w Krakowie ogłosiła mu zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od 2013 r. do czerwca 2015 r. Grupa popełniała przestępstwa m.in. wyłudzając dotacje na projekt "Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych" oraz wyłudzała zwrot podatku VAT.

 

B. senator usłyszał też zarzut oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na blisko 38 mln zł. Miał wprowadzić PARP w błąd, co do spełnienia przez jedną ze spółek warunków udzielenia dotacji. Na tej podstawie wypłacono spółce dofinansowania projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

 

S. miał też powoływać się na wpływy w PARP i podjąć pośrednictwa w załatwieniu dotacji na projekt linii do recyklingu odpadów.

 

Zatrzymania dokonano we wtorek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

jm/prz/ PAP, tvp.info, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie