Prezydent:10 kwietnia 2010 r. ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi

Polska
Prezydent:10 kwietnia 2010 r. ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi
PAP/Jacek Bednarczyk

10 kwietnia 2010 roku, nad lotniskiem Smoleńsk-Północny opadła mgła, zniknął w niej biało-czerwony tupolew. Zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka, wielu wspaniałych ludzi. Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi - brzmi wpis Kancelarii Prezydent na Twitterze. Prezydent Andrzej Duda, przybył na Wawel, by oddać hołd parze prezydenckiej.

- Pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny jest ważna - powiedział prezydent Andrzej Duda po złożeniu w środę rano w krypcie na Wawelu kwiatów na grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

 

Prezydent podkreślił, że - jak co roku 10 kwietnia - teraz w 9. rocznicę tragedii smoleńskiej spotykamy się na Wawelu, żeby się pomodlić a jednocześnie oddać hołd i pamięć wszystkim ofiarom katastrofy.

 

- Dziękuję za to, że akcentujemy to, że jest to dla nas tak ważne, ta pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny, odeszli wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa, obowiązek pamięci, bo przecież pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 r. - mówił prezydent dziennikarzom.

 

Podkreślił, że "bardzo, bardzo ich wszystkich nam brakuje".

 

- Szkoda, że ich nie ma z nami. Być może wiele spraw w Polsce wyglądałoby inaczej, może wyglądałoby lepiej, gdyby byli ci ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy wtedy pojechali do Katynia i którzy bezpowrotnie od nas odeszli a wiernie służyli Rzeczpospolitej Polskiej" - powiedział prezydent.

 

Zginęło wielu wspaniałych ludzi 

 

"Tamtego ranka, 10 IV 2010 roku, nad lotniskiem Smoleńsk-Północny opadła mgła. Zniknął w niej biało-czerwony tupolew. Nasi Rodacy zginęli. Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński, jego Małżonka, wielu wspaniałych ludzi. Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi" - napisała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Twitterze przytaczając fragment wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy.

 

W opublikowanym jednocześnie krótkim filmie można usłyszeć całość wypowiedzi Andrzeja Dudy.

 

 

"Ale tamten dzień to był również dzień, który uświęcił to miejsc. To wy je uświęciliście, nikt was tutaj nie wzywał, nikt nie apelował, żebyście tutaj przyszli, ale jednak przyszliście tutaj z potrzeby serca. Przyszliście tutaj setkami tysięcy. To wielki dorobek serc Polaków, to wielki dorobek naszych serc, że umieliśmy wtedy stanąć razem ponad wszelkimi podziałami, być tutaj, niezależnie od poglądów, niezależnie od wiary. Wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni" - mówi prezydent w filmie.

 

Podkreśla też, że "Polska dzisiaj tej jedności i spokoju ogromnie potrzebuje". "Dokonajmy wszyscy refleksji pamięci. Bądźmy razem" - apeluje Andrzej Duda.

 

Na filmie widać m.in. ludzi, którzy gromadzili się przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!